TEPLOTA PROCESORU: Proč je důležitá a jak ji zjistit?

29.10.2023 20:26  | 
DownloadWik

Kategorie: PORADCE

Teplota CPU nebo teplota procesoru by vás měla zajímat. Přehřívá se vám počítač, padá systém, nebo se PC vypne či restartuje sám od sebe? Může být za tím přehřátí procesoru, jednoho z komponentů, nebo celého počítače.

Teplota CPU nebo teplota procesoru by vás měla zajímat. Přehřívá se vám počítač, padá systém, nebo se PC vypne či restartuje sám od sebe? Může být za tím přehřátí procesoru, jedné z komponent, nebo celého počítače.

Přehřívání počítače je častým problémem, se kterým se setkáváme v letním, ale i zimním období. Přehřívání procesoru nesouvisí jen s okolní teplotou. Prach v PC, nedostatečné chlazení, nefunkční ventilátor, zatížení PC, špatný stav teplovodivé pasty, problém může být kdekoliv. Teplota procesoru je faktor, který byste při práci na počítači nebo notebooku měli určitě sledovat.

 

Proč je důležitá teplota procesoru?

Pokud je dosaženo nebo překročí maximální teplota procesoru dojde k jeho vypnutí nebo restartování, což může být velký problém pokud jste právě měli rozdělanou na PC nějakou práci a nestihli jste si ji uložit. Proč dojde k vypnutí? Důvod je jednoduchý – počítač se tak snaží ochránit všechny komponenty a zabránit tak jejich absolutnímu zničení. Proto by měření teploty procesoru nemělo zůstávat na vašem odhadu, ale měli byste to svěřit do rukou vhodného programu. Při používání počítače se zahřívají všechny komponenty, ne jen procesor - základní deska, harddisk nebo grafická karta jsou části, které se zahřívají nejčastěji. I když celkově jsou počítače stavěny tak, aby vyšší teplotu vydržely, mají své hranice. Je proto víc než vhodné dát si na to pozor. Optimální teplota procesoru vám zajistí delší životnost nejen počítače, notebooku, ale také dalších komponent. Teplota procesoru notebooku je také důležitá. Pokud je notebook přetížen (máte spuštěno více aplikací), má zablokované větrání (notebook položený na kolenou – zabraňuje se účinnému větrání), a pod. může dojít k přehřátí procesoru iv NB.


 

Jak zjistit teplotu procesoru?

Když z počítače sálá větší teplo procesor pracuje na plné obrátky a je asi pořádně zahřátý. Toto ale není přesné měření teploty. K tomu, jak zjistit teplotu procesoru, vám mohou posloužit různé aplikace, které snímají teplotu počítače pomocí snímačů teploty. Tuto aplikaci si ale musíte do počítače stáhnout. Zadejte do prohlížeče výraz teplota procesoru program, nebo aplikace do prohlížeče a zobrazí se vám množství odkazů na různé programy. Než se do měření pustíte je důležité aby stolní počítač nebyl v blízkosti topení. U notebooku měřte teplotu jen pokud je NB zapnutý v el. síti. Samotné měření teploty je jednoduché, stačí jen program spustit ao více se už starat nemusíte. V závislosti na aplikaci může program zaznamenat jaká je teplota procesoru při zátěži nebo běžném používání, teplota základní desky, grafické karty či jiných komponentů.

 

Optimální teplota procesoru

Optimální nebo ideální teplota procesoru by se měla pohybovat v rozmezí 40 až 55°C. Pokud je teplota do 70°C je procesor maximálně vytížen. Pokud je po měření teplota procesoru 80°C mluvíme o jeho přehřátí. Spadnutí systému, samovolné restartování, nebo vypnutí počítače může přijít kdykoli. Kontrola procesoru a zabránění tak jeho přehřívání vám prodlouží životnost počítače a všech jeho komponentů. Zároveň s procesorem (CPU) se totiž mohou přehřívat i další části počítače. Měření teploty procesoru a grafické karty by měly být pravidelnou rutinou, kterou byste neměli zanedbávat. Optimální teplota grafické karty je od 40 do 50 °C. Vyšší teplota je znakem vyššího zatížení (od 50 do 80°C – grafická karta je zatížena na maximum). Nejnižší optimální teplotu má harddisk. Jakmile přesáhne teplotu 45°C je vytížen na 100%. Teplota nad 50°C je pro tuto komponentu kritická. Stejná (jako u HDD) by měla být i teplota základní desky.

 

Teplota CPU

Pro měření teploty procesoru a získání přesných hodnot je dobré stáhnout si měřič CPU (procesoru). Jak již bylo výše zmíněno je dobré pokud se teplota pohybuje v rozmezí 40 až 55°C. Mírné zvýšení procesoru neublíží, ale dostat se odtud k hodnotám nad 70°C může být rychlé a spatříte to až když se vám počítač vypne. Abyste měli přehled o teplotě CPU a také dalších komponent můžete si stáhnout program pro měření teploty, například CPU-Z, který můžete používat zdarma i bez instalace. Další chytrou aplikací je HWMonitor. Díky němu získáte přehled o stavu teploty, rychlosti otáček ventilátoru a také napětí. Rychle získáte přehled o tom, zda se některá komponenta přehřívá ale io tom, jak výkonný je váš ventilátor.

 

Teplota PC

Zmíněné aplikace zjistí jaká je teplota nejen procesoru, ale i dalších částí počítače. Pokud často hrajete hry potřebujete grafickou kartu. Pokud dojde k jejímu přehřátí není to dobré. Programy pro měření teploty počítače vám poskytnou dokonalý přehled o tom, jak jsou jednotlivé komponenty počítače zatěžovány. Stačí je jen zapnout před hraním a po skončení hraní si prohlédnout nasnímané údaje. Pokud vyhledáváte výraz teplota PC na plochu, mohou se vám zobrazit i tyto aplikace. Klepnutím na SpeedFan download získáte program, který snímá teplotu, napětí a také otáčky ventilátoru. Podle naměřených hodnot umí aplikace SpeedFan zvýšit nebo snížit otáčky ventilátoru, čímž zajistí v počítači optimální teplotu pro jeho bezvadný provoz. Další šikovná widget má název Core Temp. Je určena především pro stolní počítače. Stačí ji jen zapnout a klidně pracovat na počítači. Snímá teplotu procesoru ao aktuální teplotě vás informuje. Nasnímané údaje se zobrazují v malém okénku.

 

Teplota procesoru Windows

Teplotu procesoru (CPU) v operačním systému Windows můžete zjistit v systému BIOS. I když je tento systém integrován v systému, poskytne vám jen teplotu procesoru, když počítač není zatížen. Dostat se sem je poměrně náročnější a vzhledem k omezenému měření teploty je dobré mít v počítači na měření teploty procesoru program. Zda vás zajímá teplota procesoru Windows 10, nebo teplota procesoru Windows 7 stále je lepší a přesněji se zaměřit na aplikace. Jistě si naleznete vhodný program pro měření teploty pro váš počítač. Teplota PC Win 10, ale i starších verzí tohoto operačního systému lze přesně změřit kompatibilním programem. Zabráníte tak problémům s počítačem a jeho možnému vážnému poškození.
Ccleaner 5.76

Nedostatek místa na disku? Načítání trvá příliš dlouho a nakonec se stejně pc zasekne? Stáhněte si program CCleaner zdarma a zapomeňte na tyto problémy.

3750

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je soubor kancelářských programů, které využijete i v domácnosti a při studiu. Možnost dotykového režimu a množství vylepšených funkcí vás přesvědčí o jeho kvalitách a schopnostech.

2684

Freeware

Skicař

Kreslení online.

2509

Freeware

Mafia 1

PC hra.

2492

Freeware

2440

Freeware

Nero 9.4.12.3

Vypalování.

2325

Freeware

Všzp 4.3.0

Průkaz pojištěnce v mobilu.

2248

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Umožňuje bezplatné chatování, posílání zpráv, fotek a videí. Jednoduchá, přehledná a funkční aplikace by neměla chybět ani ve vašem počítači.

2196

Freeware

Word Zdarma

Word je program, ve kterém můžete vytvářet a upravovat textové dokumenty. Tento program je součástí kancelářských balíčků, které obsahují i ​​jiné programy – vytváření tabulek, prezentací apod.

2122

Freeware

Powerpoint Zdarma

Společnost Microsoft má jeden z nejpropracovanějších kancelářských balíků Microsoft Office. Ať už stáhnete po kterékoli verzi jednoduchost, přehlednost a užitečné funkce si vás získají. Součástí tohoto balíčku je i program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný pro přípravu a prohlížení pr

2043

Freeware

další programy »


Nové programy

ShortTV - Watch Dramas & Show 1.7.2

Sledování filmú v mobile

Freeware

0 kB

Demo

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

WhatsApp Business 2.24.6.77

Komunikační aplikace pro podnikatele

Freeware

0 kB

Cash App 4.40.1

Správa financií

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Nucleo 4.1.0

Program s ikonami

Demo

0 kB

WildBit Viewer 6.13 64-bit

Prohlížení obrázků a slideshow

Freeware

0 kB

Health Break 1.6

Program na připomínání přestávek u PC

Freeware

0 kB

Solid Edge

CAD program

Demo

0 kB

Fusion 360

CAD program

Adware

0 kB

FreeCAD

CAD program

Adware

0 kB

Mamio 1.1.0

Aplikace pro mámy

Freeware

0 kB

Settle Up - dlužníček 10.0.2113

Správa financií partie

Freeware

0 kB

Wallet 9.0.16

Správa financií

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Installsimple

Tvorba instalačních balíčků.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilní hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilní hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávání zvuku.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App pro nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Řec. 1.8.9

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další aktualizace »


logo

9286 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 23 hodinami

TOPlist