PEVNÁ MEZERA: Jak ji napsat? Jednoduchá zkratka

29.10.2023 20:27  | 
DownloadWik

Kategorie: PORADCE

Při psaní dokumentů máte často problém se špatným rozdělením slov? S tímto problémem vám může pomoci pevná mezera, která zajistí, aby se slova zobrazovala spolu, neoddělitelně v jednom řádku. Chcete vědět jak pevnou mezeru napsat?

Pokud často píšete dokumenty jistě jste se již setkali s výrazem pevná mezera. Můžete se ale setkat is jinými pojmy, pod kterými se tento typ mezeře objevuje. Nedělitelná mezera nebo tvrdá mezera jsou výrazy pro pevnou mezeru, s nimiž můžete přijít běžně do styku. Jak napsat tuto mezeru? Jaká je pro ni klávesová zkratka a jak zadat tvrdou mezeru v textovém editoru?

 

Tvrdá (pevná) mezera

Rozdíl mezi běžnou atvrdou mezerou ve Wordu neuvidíte, nelze je odlišit. Pokud si ale ve Wordu necháte zobrazit netisknutelné znaky a formátovací symboly spatříte ji. Tlačítko pro zobrazení formátovacích symbolů naleznete ve Wordu v panelu „Domů“. Je to poslední horní znak v části „Odstavec“. Mezera mezi slovy bude označena černou tečkou. Pokud je ale mezi slovy kroužek jde o pevnou mezeru.

Určitě nenajdete pevnou mezeru na konci řádku. Tvrdá nebo nezlomitelná mezera slouží k tomu, aby se dvě slova, mezi kterými se nachází zobrazovala vždy spolu. Pokud vám jedno slovo vyjde na konec řádku a druhé na začátek dalšího díky pevné mezeře se obě slova objeví vedle sebe v prvním nebo druhém řádku (záleží to na volném místě v řádku).


Pevnou mezeru Word automaticky ukládá například za předložky. Vy můžete tuto mezeru využít například při psaní adresy, kde má být název ulice a číslo domu v jednom řádku.

 

Pevná mezera - jak napsat?

Zadat tvrdou mezeru můžete několika způsoby. V závislosti na tom, kde a v jakém programu ji potřebujete můžete k tomu použít jeden z nich. Poradíme vám také jak zadat pevnou mezeru macbook nebo jako na nedělitelnou mezeru v HTML

 

Pevná mezera zkratka Word

V textovém editoru Microsoft Office, ve Worde naleznete pevnou mezeru v položce „Symbol“. Po otevření okénka přejděte do části „Speciální znaky“ a zde můžete najít tento typ mezery (nachází se pod dlouhou mezerou Word). Stačí na něj jen kliknout a následně vložit mezeru do dokumentu kliknutím na „Vložit“.

 

Pevná mezera klávesová zkratka

Hledáte výraz pevná mezera v Excelu nebo nevíte jak na pevnou mezeru vPowerPoint? Pokud nechcete hledat tento typ mezery v části „Symbol“ můžete k jejímu zadání použít klávesovou zkratku. Stiskněte klávesy Ctrl + Shift + mezerník. Takto můžete zadat pevnou mezeru kdekoli to potřebujete. Tato klávesová zkratka se vám sejde i v případě, že potřebujete zadat pevnou mezeru bez numerické klávesnice.

Pokud máte notebook s numerickou klávesnicí můžete k zadání pevné mezery použít i ASCII kód. Stačí když stisknete klávesu Alt a na numerické klávesnici postupně čísla 255 (Alt + 255). Tento způsob využijete iv případě pokud nevíte jak se dělá pevná mezera v Google Docs.

Pevná mezera Indesign zkratka – tento způsob využijete pokud se mezera nedá zapsat v některém programu. Stiskněte klávesy Ctrl+Alt+x.

 

Pevná mezera Mac

Pokud se řadíte mezi uživatele MacBooků výše zmíněné způsoby ve vašem počítači nebudou fungovat. Pokud potřebujete zadat pevnou mezeru Word Mac stiskněte klávesy Command + mezerník.

 

Pevná mezera HTML

Zadat pevnou nebo nedělitelnou mezeru HTML není žádný problém. V tomto případě stačí zadat kód pro nedělitelnou mezeru, který je  „ “ (bez uvozovek).

Pevné mezery, pokud nejsou automaticky doplňovány si musíte nastavovat osobně. Každou jednu musíte zadat. V opačném případě se vám může stát, že se vám slova, která chcete mít spolu rozdělí.
Ccleaner 5.76

Nedostatek místa na disku? Načítání trvá příliš dlouho a nakonec se stejně pc zasekne? Stáhněte si program CCleaner zdarma a zapomeňte na tyto problémy.

3750

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je soubor kancelářských programů, které využijete i v domácnosti a při studiu. Možnost dotykového režimu a množství vylepšených funkcí vás přesvědčí o jeho kvalitách a schopnostech.

2684

Freeware

Skicař

Kreslení online.

2508

Freeware

Mafia 1

PC hra.

2490

Freeware

2440

Freeware

Nero 9.4.12.3

Vypalování.

2325

Freeware

Všzp 4.3.0

Průkaz pojištěnce v mobilu.

2248

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Umožňuje bezplatné chatování, posílání zpráv, fotek a videí. Jednoduchá, přehledná a funkční aplikace by neměla chybět ani ve vašem počítači.

2196

Freeware

Word Zdarma

Word je program, ve kterém můžete vytvářet a upravovat textové dokumenty. Tento program je součástí kancelářských balíčků, které obsahují i ​​jiné programy – vytváření tabulek, prezentací apod.

2122

Freeware

Powerpoint Zdarma

Společnost Microsoft má jeden z nejpropracovanějších kancelářských balíků Microsoft Office. Ať už stáhnete po kterékoli verzi jednoduchost, přehlednost a užitečné funkce si vás získají. Součástí tohoto balíčku je i program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný pro přípravu a prohlížení pr

2043

Freeware

další programy »


Nové programy

ShortTV - Watch Dramas & Show 1.7.2

Sledování filmú v mobile

Freeware

0 kB

Demo

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

WhatsApp Business 2.24.6.77

Komunikační aplikace pro podnikatele

Freeware

0 kB

Cash App 4.40.1

Správa financií

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Nucleo 4.1.0

Program s ikonami

Demo

0 kB

WildBit Viewer 6.13 64-bit

Prohlížení obrázků a slideshow

Freeware

0 kB

Health Break 1.6

Program na připomínání přestávek u PC

Freeware

0 kB

Solid Edge

CAD program

Demo

0 kB

Fusion 360

CAD program

Adware

0 kB

FreeCAD

CAD program

Adware

0 kB

Mamio 1.1.0

Aplikace pro mámy

Freeware

0 kB

Settle Up - dlužníček 10.0.2113

Správa financií partie

Freeware

0 kB

Wallet 9.0.16

Správa financií

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Installsimple

Tvorba instalačních balíčků.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilní hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilní hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávání zvuku.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App pro nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Řec. 1.8.9

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další aktualizace »


logo

9286 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 22 hodinami

TOPlist