OLED nebo QLED: Jaký je mezi nimi rozdíl a co je lepší?

29.10.2023 20:28  | 
DownloadWik

Kategorie: PORADCE

OLED nebo QLED? Pokud se ve zkratkách nových technologií nevyznáte může být koupě televizoru náročná. Poradíme vám jaký je rozdíl mezi QLED, OLED a LED také to, která televize má lepší barvy či delší životnost.

Držet krok v neustálém vývoji technologií může být někdy náročné. Sotva si zvyknete na jednu zkratku už přijde další. V současnosti se můžete v oblasti televizorů setkat se dvěma zkratkami: OLED a QLED. Které z nich dát přednost? OLED nebo QLED?

To ale není všechno, víte jaký je rozdíl mezi LED a QLED? Víte proč si pořídit OLED TV a jakou má QLED životnost? Množství zkratek, na které nemusí každý znát odpověď. Rozdíly LED, OLEQ a QLED náročný uživatel může poznat hned. Jak ale zjistit, která technologie je lepší právě pro vás?

 

Rozdíl mezi OLED a QLED

Pokud jste nedávno kupovali televizor, nebo se ho jen chystáte koupit jistě jste už natrefili na nové zkratky OLED a QLED. I když jde o podobné názvy skrývají tyto technologie rozdíly, proto byste je znát měli. Jaký je tedy rozdíl mezi QLED a OLED?


Rozdíl mezi OLED a QLED je především v kontrastu a barvách. Zatímco OLED poskytuje perfektní kontrast a hlubokou černou QLED nabízí ty nejzářivější a nejživější barvy v TV. Rozdílů mezi OLED a QLED TV je několik. Pár těch nejzákladnějších vám vysvětlíme v tomto článku.

 

QLED (quantum dot LED)

QLED má základ v LED. Rozdíl mezi QLED a LED je v kvantových bodech, které jsou přidány mezi zdroj světla a subpixely. Hodně vám to neříká? Podívejme se jak funguje LED.

LED diody vyzařují modré světlo, které při přechodu přes vrstvu žlutého fosforu vycházelo jako bílé. Následně bílé světlo prochází přes subpixely (červený, zelený a modrý bod). Různé kombinace těchto barev vám mohou vytvořit obrovské množství barev.

Přidáte-li do této technologie kvantové body získáte zářivější a jasnější barvy. To je jediný rozdíl mezi LED a QLED. QLED technologie tak není nová, ale vylepšená technologie LED.

 

OLED (organic LED)

OLED technologie využívá pixely. Jedna dioda OLED má velikost jednoho pixelu. Barvy se vyzařují přímo prostřednictvím pixelů, které nahradily filtry. Díky tomu jsou OLED televizory tenčí než ostatní, což je plusem pro jejich atraktivní zevnějšek. Při zapnutí každý pixel přenáší barvu, čehož výsledkem jsou perfektní barvy a také kontrast.

 

Rozdíl LED a OLED

Hlavní rozdíl mezi LED a OLED je potřeba podsvícení. Pixely, které jsou v OLED technologii produkují vlastní světlo. Nepotřebují podsvícení jako je v tom v QLED.

 

OLED nebo QLED: životnost

Životnost je asi to, co každého zajímá. Nikdo si přece nechce kupovat novou TV po dvou – třech letech. Podle LG OLED by měla kvalita jasu klesnout na polovičku po více než 50 letech používání. Jelikož je ale tato technologie nová, dá se spoléhat jen na tvrzení výrobce.

U QLED se životnost nedá přesně říct. QLED je v podstatě vylepšená LED technologie, jejíž životnost ai zachování kvality potvrdil i čas. Jedná se o poměrně spolehlivou technologii, jejíž životnost by měla být dost dlouhá.

 

OLED vs QLED: úhel sledování

Jaký je rozdíl mezi QLED a OLED spatříte i při sledování TV. Při sledování QLED je nejlepší úhel kolmý – sledování pohledem přímo do středu TV. Sledováním ze stran se jas, kontrast ai kvalita barevné škály zhoršuje.

Při sledování OLED kvalita obrazu zůstává zachována až do úhlu 84°.

 

Velikost a cena

Rozměry se TV s těmito technologiemi rovnají. Rozdíl OLED a QLED spatříte až při ceně. OLED vás může vyjít mnohem dražší než QLED se stejnou úhlopříčkou.

Samozřejmě, že QLED vs OLED rozdílů je více. Jsou ale zanedbatelné. Při spotřebě hraje důležitou roli model TV a také nastavení jasu a kontrastu, které si můžete upravit. Kterému z nich dát přednost záleží hlavně na vašich preferencích. Když už víte jaký je rozdíl OLED a QLED můžete si lépe vybrat.
Ccleaner 5.76

Nedostatek místa na disku? Načítání trvá příliš dlouho a nakonec se stejně pc zasekne? Stáhněte si program CCleaner zdarma a zapomeňte na tyto problémy.

3739

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je soubor kancelářských programů, které využijete i v domácnosti a při studiu. Možnost dotykového režimu a množství vylepšených funkcí vás přesvědčí o jeho kvalitách a schopnostech.

2670

Freeware

Skicař

Kreslení online.

2504

Freeware

2435

Freeware

Mafia 1

PC hra.

2418

Freeware

Nero 9.4.12.3

Vypalování.

2317

Freeware

Všzp 4.3.0

Průkaz pojištěnce v mobilu.

2244

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Umožňuje bezplatné chatování, posílání zpráv, fotek a videí. Jednoduchá, přehledná a funkční aplikace by neměla chybět ani ve vašem počítači.

2189

Freeware

Word Zdarma

Word je program, ve kterém můžete vytvářet a upravovat textové dokumenty. Tento program je součástí kancelářských balíčků, které obsahují i ​​jiné programy – vytváření tabulek, prezentací apod.

2053

Freeware

Powerpoint Zdarma

Společnost Microsoft má jeden z nejpropracovanějších kancelářských balíků Microsoft Office. Ať už stáhnete po kterékoli verzi jednoduchost, přehlednost a užitečné funkce si vás získají. Součástí tohoto balíčku je i program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný pro přípravu a prohlížení pr

2027

Freeware

další programy »


Nové programy

Freeware

0 kB

WhatsApp Business 2.24.6.77

Komunikační aplikace pro podnikatele

Freeware

0 kB

Cash App 4.40.1

Správa financií

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Nucleo 4.1.0

Program s ikonami

Demo

0 kB

WildBit Viewer 6.13 64-bit

Prohlížení obrázků a slideshow

Freeware

0 kB

Health Break 1.6

Program na připomínání přestávek u PC

Freeware

0 kB

Solid Edge

CAD program

Demo

0 kB

Fusion 360

CAD program

Adware

0 kB

FreeCAD

CAD program

Adware

0 kB

Mamio 1.1.0

Aplikace pro mámy

Freeware

0 kB

Settle Up - dlužníček 10.0.2113

Správa financií partie

Freeware

0 kB

Wallet 9.0.16

Správa financií

Freeware

0 kB

Debito 1.1.2

Aplikace na správu financí a doklady

Freeware

0 kB

Caflou 10012

Správa financí pro podnikatele

Freeware

0 kB

Spendee 5.4.21

Správa financií

Freeware

0 kB

JOJ Play 2.0.3

Sledování TV JOJ v mobilu

Freeware

0 kB

Uptappd 4.3.3

Aplikace pro milovníky piva

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Installsimple

Tvorba instalačních balíčků.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilní hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilní hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávání zvuku.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App pro nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Řec. 1.8.9

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další aktualizace »


logo

9280 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 5 dny

TOPlist