Máte PROBLÉM NA PC? Naše NÁPOVĚDA vám pomůže!

29.10.2023 20:26  | 
DownloadWik

Kategorie: PORADCE

Mít po ruce nápovědě a řešení na běžné problémy, se kterými se dříve či později při práci s PC určitě setkáte, přijde určitě vhod každému. Připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších problémů a jejich rychlé řešení.

Občas se každému z nás při práci s počítačem stane, že musí udělat něco, co obvykle nedělá. Vytvořit screenshot, nahrávat obrazovku, zjistit IP adresu,... To ale není všechno. Problémů může být více, Problémy u PC mají různý charakter – nefunguje touchpad, objevuje se na PC chybová hláška, případně potřebujete otočit video a pod. Problémy se nemusí týkat jen PC, ale například i Wifi. Vědět jak zjistit, nebo jak změnit heslo na WiFi je jistě dobrá věc.

Způsobů jak řešit tyto a další problémy je několik. Nejrychlejší způsob je pokud si řešení najdete na internetu, nebo si najdete článek, ve kterém najdete řešení na nejčastější problémy, s nimiž se při práci s PC můžete setkat.

 

Screenshot / Printscreen

Vytvořit screenshot, nebo snímek obrazovky čas od času potřebuje každý. Zvládnete to poměrně jednoduše. Stiskněte klávesu s označením „PrtSc“, otevřete skicář a stiskněte „Ctrl“ a „V“. Následně stačí snímek uložit do položky „Stažené soubory“ nebo jiné.

Existují také programy, které vám snímek obrazovky pořídí. Jde ale jen o jednu z jejich funkcí. Většinou tyto softwary zvládnou i nahrávání obrazovky.


 

Přepnutí klávesnice CZ/EN, SK/US

Ne všechny znaky, které potřebujete naleznete na české klávesnici. Pokud znáte klávesové zkratky přepínání klávesnice vám může zkrátit čas, který byste na zadávání znaků ztratili. Přepnutí klávesnice můžete provést, pokud klepnete na ikonu klávesnice. Stačí na ni jen kliknout a vybrat si tu, o kterou máte zájem. Pokud potřebujete na notebooku, který nemá numerickou klávesnici napsat čísla můžete na ni přepnout. Stiskněte „Shift“ a místo písmen s diakritikou můžete psát číslice.

 

Přehřívání a zpomalení PC

Přehřívá se vám počítač, a vy nevíte proč? Určitě se vám nyní sejde vědět, jak se dostat do BIOSu. V tomto systému zjistíte jaká je teplota procesoru, ale pozor, neposkytne vám informace o jeho teplotě při zátěži. S tím vám mnohem lépe mohou pomoci programy, které měří teplotu CPU.

Dalším problémem, se kterým se můžete setkat je zpomalení počítače. Na vině může být i přehřívání, ale také nedostatečná údržba PC. Defragmentace disku může práci na PC zrychlit. S programem UltraDefrag můžete pohodlně vyčistit diskové jednotky a optimalizuje pevný disk.

Rychlost internetu je podstatným faktorem, který byste při výběru internetu měli brát v úvahu. Pokud jen surfujete, postačí vám rychlost cca 50 Mb/s. Pokud ale máte v domácnosti více počítačů, nebo plánujete přes internet stahovat filmy, hudbu a pod. doporučená rychlost internetu by měla být určitě vyšší (150 Mb/s až 500 Mb/s). Nebudete muset čekat než se vám načte stránka, ani stahovat soubory z internetu dlouhé hodiny.

Kombinací výše zmíněných řešení (defragmentace PC, rychlý internet a optimální teplota procesoru) může udržet každý PC v ideálním stavu.

 

Odinstalujte nepotřebné programy

Odinstalování programů, které již nepotřebujete provedete ve Windows 10 jednoduše. V nabídce „Start“ vyberte program, který již nechcete a klikněte na „odinstalovat“. Počítač, bez zbytečných programů bude rychlejší a zároveň si uvolníte i místo na PC.

Ne všechny programy lze odinstalovat. Součástí Windows je i antivirový program. Pokud jste si ale stáhli jiný antivirus je dobré původní vypnout. V opačném případě se budou navzájem „bít“. Windows Defender nelze odinstalovat, ale můžete jej vypnout. Jak vypnout Windows Defender? Jde to docela jednoduše, pokud víte, kde hledat. Přes nabídku „Start“ se dostanete do „Nastavení“ à Aktualizace a zabezpečení à Zabezpečení Windows  a otevřete Centrum zabezpečení v programu Windows Defender. Zde zvolte kolonku „Ochrana před viry a hrozbami“ , otevřete položku „Možnosti Antivirové ochrany“ a vypněte pravidelnou kontrolu.

 

RAR soubor, ZIP soubor

Množství souborů v současnosti chodí ve formátu ZIP nebo RAR. Určitě jste už přemýšleli nad tím, jak otevřít RAR nebo ZIP. Oba typy formátů jsou určeny ke kompresi souborů. Do jednoho souboru tak uložíte více souborů. Ušetříte místo v paměti a prostřednictvím gmailu tak můžete poslat více souborů najednou, aniž byste byli omezeni velikostí. ZIP soubor, ale i RAR vytvoříte a otevřete pomocí vhodných programů, například WinRar, nebo 7-Zip.

 

Chybová hlášení

Chybová hlášení umí nadělat problémy u PC všem uživatelům.. Ti, kteří se v PC moc nevyznají nevědí co s těmito hlášeními dělat. 0xc000012f - chybná bitová kopie, 0xc000007b, 0xc0000142 a jiné soubory čísel se na monitoru vašeho PC mohou objevit kdykoliv.

Nemusíte panikařit, stačí pokud zjistíte čeho se chyba týká. Například 0xc0000142 a 0xc000007b je oznámení o problémech s aplikacemi ve Windows. Zatímco hlášení 0xc000012f - chybná bitová kopie znamená problém s jedním z programů, který jste si stáhli při používání webové stránky. Řešení na každý z takových problémů (jednotlivá čísla se mohou lišit a znamenají vždy jiný problém) naleznete na internetu.

 

Vaše připojení není soukromé

Oznam, který se často objevuje v prohlížeči Google Chrome. Problém může být kdekoli. Zkontrolujte si datum a čas na PC, pokud jsou v pořádku zapněte antivirový program a zkontrolujte zda nemáte v PC virus. Oznam může také znamenat, že stránka, na kterou se chcete dostat není zabezpečená a komunikace mezi vámi a stránkou nebude šifrována. Je jen na vašem rozhodnutí budete oznámení ignorovat, nebo na konkrétní stránku nebudete chodit.

Výchozí brána není dostupná – většinou stačí restartovat router.

Jak zjistit grafickou kartu? Nebo spíše než zjistit typ grafické karty? Grafickou kartu mají všechny počítače a rozhodně se vám vyplatí vědět jaký typ máte v PC. I když nejste zrovna náruživým hráčem vědět jakou grafickou kartu máte se sejde například pokud potřebujete manuálně stáhnout ovladače.

Typ grafické karty zjistíte v papírech od PC nebo se můžete podívat přímo do počítače a zjistit co za kartu v něm máte. Třetí možností je počítačový software, který vám naskenuje počítač a řekne jaký typ grafické karty používáte.

TouchPad

Problémy u PC umí nadělat i touchpad. Už jste zkoušeli ovládat notebook bez touchpadu nebo myši? Nejde to. Zapnout / vypnout touchpad můžete přímo na klávesnici počítače. Stačí stisknout klávesy „Fn“ a „F6“. Touchpad vypnete a nestane se vám, že během psaní náhodně posunete kurzor. U některých notebooků to může být jiná klávesa (F7, F4,...). Ikonka na té správné klávese vám napoví.

Jak zjistit IP adresu

V počítači v panelu úloh klikněte na „síť WiFi“ a klikněte na položku „Vlastnosti“ u Wifi sítě k níž jste přihlášeni. Otevře se vám okno kde svou IP adresu naleznete v položce „adresa IPv4“.

 

Automatické vypnutí počítače

Stahujete si film, hru nebo jiné velké soubory? Nemusíte sedět u PC dokud se všechno nestáhne. S vhodným programem můžete počítač vypnout i když u něj nejste. Začněte stahovat film, zapněte si program, který automaticky vypne PC a zvolte v něm čas, kdy se má počítač vypnout.

Využít také můžete funkci automatického uspání a vypnutí PC při nečinnosti, která je součástí Windows.

Jak vložit titulky do filmu, nebo jak k otočení obrazovky jsou otázky, na které najdete odpověď v programech pro editaci videa, nebo přehrávačích audio a video souborů. Množství funkcí závisí na druhu programu, který jste si stáhli. VLC Media Player, nebo Media Player Classic.

 

Vložení křížového odkazu

Křížový odkaz je vytvoření odkazu na část v dokumentu, který právě píšete. Chcete-li například vytvořit odkaz v textu na tabulku, která je na konci článku stačí použít příkaz „křížový odkaz“. Najdete ho ve Wordu v kolonce „Vložit“.

 

Jak zaheslovat složku

Pokud se o svůj počítač dělíte s ostatními členy domácnosti je dobré si vlastní soubory (hlavně pokud se týkají práce) zaheslovat. Nejjednodušším způsobem jak zaheslovat soubory je stáhnout si program, který to zvládne. S programem pro zabezpečení složek a souborů zaheslujete soubory. Nik bez hesla se k nim nedostane.

Zaheslovat soubor lze i ve Windows přímo, bez nutnosti instalace dalšího programu. Je to ale dost složité. Jak na to najdete zde .

Ať už používáte počítač k surfování po internetu, hraní her či práci, problémy u PC si vás najdou vždy. Vědět jak je rychle odstranit a jak jim předejít přijde vždy vhod.
Ccleaner 5.76

Nedostatek místa na disku? Načítání trvá příliš dlouho a nakonec se stejně pc zasekne? Stáhněte si program CCleaner zdarma a zapomeňte na tyto problémy.

3739

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je soubor kancelářských programů, které využijete i v domácnosti a při studiu. Možnost dotykového režimu a množství vylepšených funkcí vás přesvědčí o jeho kvalitách a schopnostech.

2670

Freeware

Skicař

Kreslení online.

2504

Freeware

2435

Freeware

Mafia 1

PC hra.

2418

Freeware

Nero 9.4.12.3

Vypalování.

2317

Freeware

Všzp 4.3.0

Průkaz pojištěnce v mobilu.

2244

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Umožňuje bezplatné chatování, posílání zpráv, fotek a videí. Jednoduchá, přehledná a funkční aplikace by neměla chybět ani ve vašem počítači.

2189

Freeware

Word Zdarma

Word je program, ve kterém můžete vytvářet a upravovat textové dokumenty. Tento program je součástí kancelářských balíčků, které obsahují i ​​jiné programy – vytváření tabulek, prezentací apod.

2053

Freeware

Powerpoint Zdarma

Společnost Microsoft má jeden z nejpropracovanějších kancelářských balíků Microsoft Office. Ať už stáhnete po kterékoli verzi jednoduchost, přehlednost a užitečné funkce si vás získají. Součástí tohoto balíčku je i program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný pro přípravu a prohlížení pr

2027

Freeware

další programy »


Nové programy

Freeware

0 kB

WhatsApp Business 2.24.6.77

Komunikační aplikace pro podnikatele

Freeware

0 kB

Cash App 4.40.1

Správa financií

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Nucleo 4.1.0

Program s ikonami

Demo

0 kB

WildBit Viewer 6.13 64-bit

Prohlížení obrázků a slideshow

Freeware

0 kB

Health Break 1.6

Program na připomínání přestávek u PC

Freeware

0 kB

Solid Edge

CAD program

Demo

0 kB

Fusion 360

CAD program

Adware

0 kB

FreeCAD

CAD program

Adware

0 kB

Mamio 1.1.0

Aplikace pro mámy

Freeware

0 kB

Settle Up - dlužníček 10.0.2113

Správa financií partie

Freeware

0 kB

Wallet 9.0.16

Správa financií

Freeware

0 kB

Debito 1.1.2

Aplikace na správu financí a doklady

Freeware

0 kB

Caflou 10012

Správa financí pro podnikatele

Freeware

0 kB

Spendee 5.4.21

Správa financií

Freeware

0 kB

JOJ Play 2.0.3

Sledování TV JOJ v mobilu

Freeware

0 kB

Uptappd 4.3.3

Aplikace pro milovníky piva

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Installsimple

Tvorba instalačních balíčků.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilní hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilní hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávání zvuku.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App pro nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Řec. 1.8.9

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další aktualizace »


logo

9280 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 5 dny

TOPlist