Jak zprovoznit oblitý notebook? PORADÍME VÁM!

29.10.2023 20:27  | 
DownloadWik

Kategorie: PORADCE

Oblitý notebook nemusí znamenat hned konec vašeho zařízení. Nevíte co je třeba dělat při obletí klávesnice? Nevíte jak dostat vodu z notebooku a jak jej dobře vysušit? Poradíme vám jak postupovat a jak zachránit váš oblatý notebook.

Obletý notebook není nic po čem byste toužili. Pokud si ale ke práci s počítačem berete i vodu, kávu nebo jiný nápoj máte na tento problém dobře našlápnuto. Stačí chvilka nepozornosti a politý notebook může trápit i vás.

Obletý notebook vodou nemusí být to nejhorší co si umíte představit. Vylitá káva do notebooku nebo notebook oblečený pivem či nápoji obsahujícími cukr vám může nadělat větší problémy. Je dobré vědět spíš co dělat, když se vám podaří oblét klávesnici než vyhledávat na internetu výraz „obléval jsem si notebook“ až v momentě, kdy se vám to povede. Takže, jako na oblitý notebook?

 

Jak vysušit notebook

Notebook a voda se nemají rádi a platí to u všech elektrospotřebičů. Co tedy dělat, pokud se vám podařilo polít klávesnici notebooku. V podstatě je jedno, jestli je trocha vody v notebooku, nebo se vám podařilo převrhnout na něj plnou sklenici vody, postup je vždy stejný.


Co dělat když jsem si polil notebook? Jako první a co nejrychleji vypněte notebook a odpojte jej ze zdroje elektrické energie. Nezdržujte se vypínáním klasickým způsobem, ale podržte na pár vteřin tlačítko, kterým NB spouštíte.

Vyberte baterii ze zařízení (je to stále zdroj napětí, dokud je v notebooku je celý pod napětím což zrychluje oxidaci).

Dalším krokem je vylití vody. Voda v notebooku nemá co dělat, takže otočte notebook tak, aby z něj mohla voda vytéct. Otočte jej ale tak, aby se tekutina nedostala do displeje, případně dalších částí, které pravděpodobně nebyly vodou zasaženy.

Notebook se snažte co nejvíce rozmontovat a jednotlivé části vysušit. Můžete k tomu použít jemný hadřík nebo chladný proud vzduchu. Nikdy vylitou vodu v notebooku nesušte fénem s teplým proudem vzduchu. Vlivem tepla by se mohly některé komponenty ještě více poškodit, případně zdeformovat.

Všechny části notebooku nechte pořádně vysušit minimálně 12 hodin. Nic se ale nestane, pokud necháte notebook rozebraný i 1 – 2 dny.

 

Obletý notebook - oblé klávesnice 

V případě politého notebooku se může poškodit téměř všechno, nebo nic. Může být poškozen pouze zdroj napájení, ale také klávesnice či vše. Dochází k tomu nejčastěji v případech, kdy jste polili počítač zapnutý v elektrické síti. Komponenty notebooku mohly zkratovat.

Po vysušení a smontování se může stát, že polátý notebook funguje. Je to ideální případ, ale nemusí trvat pořád. Postupně vám může začít klávesnice odcházet. Některé klávesy prostě přestanou fungovat. Abyste zjistili jaké škody vám oblečení klávesnice způsobilo zkuste na její funkčnost použít program Keyboard Test Utility. Jednoduše a rychle s ním zjistíte, které klávesy vám fungují a které ne.

Politý notebook nefunguje klávesnice – problém může být v klávesnici. Pokud i přes vyčištění poleté klávesnici nefunguje, je na místě vyhledat servis.

Pokud politý notebook nelze zapnout může být chyba ve zdroji napájení, což je ještě ten nejmenší problém. I v tomto případě je na místě zajít do servisu.

 

Kolik stojí oprava oblitého notebooku?

Cena opravy zalitého notebooku se liší v závislosti na servisu a také škodě, kterou voda v klávesnici notebooku způsobila . V servisu vám to zjistí nejlépe. Oprava politého notebooku nemusí být náročná a ani vás nemusí stát moc. Chyba může být v jedné komponentě, kterou stačí vyměnit. Oprava může být ale i finančně náročná a v tomto případě je dobré zvážit koupi nového zařízení. Pokud vám v servisu neopraví zařízení alespoň vám mohou zachránit data. Pokud jste si vše co máte v počítači pravidelně zálohovali nemusíte čekat ani na ně. Data si můžete zálohovat například ve službě Google Drive.

Politá klávesnice na notebooku nemusí znamenat hned poškození celého zařízení. Pokud budete reagovat okamžitě a podle výše zmíněných kroků můžete svůj notebook zachránit.
Ccleaner 5.76

Nedostatek místa na disku? Načítání trvá příliš dlouho a nakonec se stejně pc zasekne? Stáhněte si program CCleaner zdarma a zapomeňte na tyto problémy.

3750

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je soubor kancelářských programů, které využijete i v domácnosti a při studiu. Možnost dotykového režimu a množství vylepšených funkcí vás přesvědčí o jeho kvalitách a schopnostech.

2684

Freeware

Skicař

Kreslení online.

2509

Freeware

Mafia 1

PC hra.

2490

Freeware

2440

Freeware

Nero 9.4.12.3

Vypalování.

2325

Freeware

Všzp 4.3.0

Průkaz pojištěnce v mobilu.

2248

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Umožňuje bezplatné chatování, posílání zpráv, fotek a videí. Jednoduchá, přehledná a funkční aplikace by neměla chybět ani ve vašem počítači.

2196

Freeware

Word Zdarma

Word je program, ve kterém můžete vytvářet a upravovat textové dokumenty. Tento program je součástí kancelářských balíčků, které obsahují i ​​jiné programy – vytváření tabulek, prezentací apod.

2122

Freeware

Powerpoint Zdarma

Společnost Microsoft má jeden z nejpropracovanějších kancelářských balíků Microsoft Office. Ať už stáhnete po kterékoli verzi jednoduchost, přehlednost a užitečné funkce si vás získají. Součástí tohoto balíčku je i program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný pro přípravu a prohlížení pr

2043

Freeware

další programy »


Nové programy

ShortTV - Watch Dramas & Show 1.7.2

Sledování filmú v mobile

Freeware

0 kB

Demo

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

WhatsApp Business 2.24.6.77

Komunikační aplikace pro podnikatele

Freeware

0 kB

Cash App 4.40.1

Správa financií

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Nucleo 4.1.0

Program s ikonami

Demo

0 kB

WildBit Viewer 6.13 64-bit

Prohlížení obrázků a slideshow

Freeware

0 kB

Health Break 1.6

Program na připomínání přestávek u PC

Freeware

0 kB

Solid Edge

CAD program

Demo

0 kB

Fusion 360

CAD program

Adware

0 kB

FreeCAD

CAD program

Adware

0 kB

Mamio 1.1.0

Aplikace pro mámy

Freeware

0 kB

Settle Up - dlužníček 10.0.2113

Správa financií partie

Freeware

0 kB

Wallet 9.0.16

Správa financií

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Installsimple

Tvorba instalačních balíčků.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilní hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilní hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávání zvuku.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App pro nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Řec. 1.8.9

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další aktualizace »


logo

9286 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 23 hodinami

TOPlist