Jak upravit dokument ve Wordu (nejčastější úpravy)? Jak na to?

29.10.2023 20:26  | 
DownloadWik

Kategorie: PORADCE

Číslování stránek, poznámky pod čarou, tvorba obsahu či vkládání PDF souborů je jen část z výhod, které aplikace Word nabízí. Pokud znáte všechny výhody textového editoru Word práce s ním je opravdu jednoduchá a rychlá.

Jedním z programů pro tvorbu dokumentů je Word. Naleznete jej v kancelářském balíčku od Microsoftu. O jeho oblíbenosti a popularitě svědčí i fakt, že se stal vzorem také pro další programy pro tvorbu a editaci dokumentů. Říká vám něco Word - úprava dokumentů? Pokud nevíte jak na to, poradíme vám.

Existuje několik verzí Microsoft Office a v každé se nacházejí stejné programy. Word, Excel či Power Point jsou softwary, pro které padne volba vždy na kancelářskou sadu programů od Microsoft. Jsou kompatibilní s operačním systémem Windows a pravidelně se aktualizují. Používají je nejen podnikatelé, ale i studenti a domácnosti. Napsat dokument v textovém editoru se čas od času sejde každému. Pokud víte, co všechno ve Wordu můžete dělat práce s tímto programem je více než jednoduchá.

 

Číslování stránek

Číslování stránek ve Wordu je docela jednoduché. Stačí přejít na kolonku „Vložit“ a kliknout na okénko „Číslo strany“. Z nabídky si vyberete kde se má číslo zobrazovat. Na výběr je několik nabídek - horní nebo dolní části listu a vybrat si můžete i zda se má zobrazovat v pravém, levém rohu nebo ve středu.


Pokud píšete dokument, ve kterém se má číslování stran objevit až od druhé, třetí či další strany přejděte do položky „Rozložení strany“. Klikněte na „Zlomy“ a následně na „Následující strana“. Dokument se vám rozdělí na dvě části. V nové části klikněte na „Vložit“ a vyberte „Číslo strany“. Stránky v dokumentu se budou od teď číslovat.

 

Vytvoření obsahu

V případě obsáhlejších dokumentů je dobré vytvořit obsah ve Wordu. Kurzor dejte na místo kde se má obsah vytvořit. Klikněte na položku „Reference“ a „Obsah“ a vyberte si automatický styl obsahu.

Následně se vám na zvoleném místě zobrazí obsah. Pokud jste text špatně formátovali nemusí se vám v obsahu zobrazit všechny nadpisy. Projděte si celý dokument a upravte to. Nadpisy jednotlivých částí formátujte jako nadpisy. Obsah se následně upraví automaticky. Pokud provedete v dokumentu změny (přidáte další odstavec s nadpisem, podnadpisem,...) klikněte na položku „Obsah“ pravým tlačítkem myši aaktualizujte pole.

Obsah můžete aktualizovat také ručně. V položce „Reference“ klikněte na „Aktualizovat tabulku“

 

Poznámka pod čarou

Další užitečnou funkcí je poznámka pod čarou. Poznámky nebo vysvětlivky se zobrazí na spodku stránky, případně na konci dokumentu. Tuto funkci využijete hlavně pokud budete psát práce, ve kterých musíte uvádět zdroj (odkud jste čerpali informace).

Ve Wordu klikněte na položku „Reference“ a následně na „Vložit poznámku pod čarou“, nebo „Vložit vysvětlivku“. Na zobrazené místo vepište co potřebujete uvést do poznámky a můžete pokračovat v psaní. Poznámky pod čarou jsou dobré, pokud se v dokumentu chcete vrátit na místo konkrétní poznámky. Klepněte na číslo poznámky a v dokumentu se dostanete k textu ke kterému jste poznámku přidělili.

 

Vložení PDF

Vložení PDF do Wordu nevyžaduje žádný speciální program. Pokud víte jak na to zvládnete to. Přejděte ve Wordu do položky „Vložit“, vyberte nabídku „Objekt“ a „Vytvořit nový“. Z nabídky vyberte program pro daný typ souboru. Když se otevře můžete zadat jakýkoli text. Jakmile program ukončíte zobrazí se nový obsah v dokumentu.

Vložení obsahu a tedy i PDF soubor můžete zobrazit také jako ikonu. Stačí jen kliknout na položku „Zobrazit ikonu“.

 

Citace

V položce „Reference“ klikněte na „Vložit citaci“ a následně postupujte podle toho co chcete udělat.

  • přidat informaci o zdroji – klikněte na „Přidat nový zdroj“ à „Vytvoření zdroje“ à „Typ zdroje“. Vyberte druh zdroje, který chcete citovat.
  • pokud chcete citaci vytvořit později klikněte na „Přidat nový zástupný objekt“.

Po skončení klikněte na „OK“. Jak vložit citaci už víte. Stále ale můžete k zobrazení citovaného textu použít i uvozovky, nebo postupovat podle doporučení pro danou práci.

Word - úprava dokumentů v programu

Odstranění stránky – označte stránku, kterou chcete odstranit. Jednoduchým stiskem DELETE ji smažete. K odstranění stránky můžete použít také klávesovou zkratku. Stiskněte Ctrl + G a zadejte číslo stránky. Stiskněte Enter a máte to. Takto můžete odstranit i řádky, komentáře, poznámky pod čarou, tabulky,...

Řádkování – v položce „Domů“ klikněte na ikonku zobrazující „Řádkování a rozteče mezi odstavci“. Zobrazí se vám nabídka, ze které si můžete vybrat. Pokud vám nic z nabídky nevyhovuje můžete kliknout na „Možnosti řádkování“ a nastavit si vlastní styl.

Nemusíte ovládat všechny funkce Wordu k tomu, abyste vytvořili dokument podle vašich představ. Nemusíte při tom ani vyhledávat výraz Word - úprava dokumentů. Pár základních úprav, které se vám při práci s tímto programem sejdou jsme vám představili. Jakmile si je osvojíte bude každý textový soubor vypadat jako od profesionála.
Ccleaner 5.76

Nedostatek místa na disku? Načítání trvá příliš dlouho a nakonec se stejně pc zasekne? Stáhněte si program CCleaner zdarma a zapomeňte na tyto problémy.

3739

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je soubor kancelářských programů, které využijete i v domácnosti a při studiu. Možnost dotykového režimu a množství vylepšených funkcí vás přesvědčí o jeho kvalitách a schopnostech.

2670

Freeware

Skicař

Kreslení online.

2504

Freeware

2435

Freeware

Mafia 1

PC hra.

2418

Freeware

Nero 9.4.12.3

Vypalování.

2317

Freeware

Všzp 4.3.0

Průkaz pojištěnce v mobilu.

2244

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Umožňuje bezplatné chatování, posílání zpráv, fotek a videí. Jednoduchá, přehledná a funkční aplikace by neměla chybět ani ve vašem počítači.

2189

Freeware

Word Zdarma

Word je program, ve kterém můžete vytvářet a upravovat textové dokumenty. Tento program je součástí kancelářských balíčků, které obsahují i ​​jiné programy – vytváření tabulek, prezentací apod.

2053

Freeware

Powerpoint Zdarma

Společnost Microsoft má jeden z nejpropracovanějších kancelářských balíků Microsoft Office. Ať už stáhnete po kterékoli verzi jednoduchost, přehlednost a užitečné funkce si vás získají. Součástí tohoto balíčku je i program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný pro přípravu a prohlížení pr

2027

Freeware

další programy »


Nové programy

Freeware

0 kB

WhatsApp Business 2.24.6.77

Komunikační aplikace pro podnikatele

Freeware

0 kB

Cash App 4.40.1

Správa financií

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Nucleo 4.1.0

Program s ikonami

Demo

0 kB

WildBit Viewer 6.13 64-bit

Prohlížení obrázků a slideshow

Freeware

0 kB

Health Break 1.6

Program na připomínání přestávek u PC

Freeware

0 kB

Solid Edge

CAD program

Demo

0 kB

Fusion 360

CAD program

Adware

0 kB

FreeCAD

CAD program

Adware

0 kB

Mamio 1.1.0

Aplikace pro mámy

Freeware

0 kB

Settle Up - dlužníček 10.0.2113

Správa financií partie

Freeware

0 kB

Wallet 9.0.16

Správa financií

Freeware

0 kB

Debito 1.1.2

Aplikace na správu financí a doklady

Freeware

0 kB

Caflou 10012

Správa financí pro podnikatele

Freeware

0 kB

Spendee 5.4.21

Správa financií

Freeware

0 kB

JOJ Play 2.0.3

Sledování TV JOJ v mobilu

Freeware

0 kB

Uptappd 4.3.3

Aplikace pro milovníky piva

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Installsimple

Tvorba instalačních balíčků.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilní hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilní hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávání zvuku.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App pro nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Řec. 1.8.9

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další aktualizace »


logo

9280 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 5 dny

TOPlist