Jak se dostat do BIOSu ve Windows? Jednoduchý NÁVOD

29.10.2023 20:27  | 
DownloadWik

Kategorie: PORADCE

Potřebujete se dostat do BIOSu, ale nevíte co to je, kde to najít a jak na to? Existuje několik způsobů, jak spustit BIOS. Povíme vám jak se dostat do BIOSu Windows 10, ale také do BIOSu Lenovo, HP či jiného počítače.

BIOS – pokud jste se s tímto slovíčkem už potkali jistě jste přemýšleli nad jeho významem, kde ho najít a co to je. Pokud jste v počítačích zběhlí ao BIOSu už něco víte poradíme vám jak otevřít BIOS. Dozvíte se jak se dostat do BIOSu Windows 7, 10 nebo jako pro formátování disku v BIOSu.

 

Co je BIOS

BIOS je zkratka Basic Input Output System. Jedná se o program, který zajistí komunikaci mezi hardwarem počítače a operačním systémem. Jakmile zapnete počítač spouští se BIOS, který načte operační systém. Pokud máte v počítači operační systém jistě tam máte i BIOS. Bez tohoto systému by se OS nespustil. BIOS má toho na starosti mnohem více (kontroluje a nahrává signály do paměti RAM, kontroluje čipy, komponenty počítače a jiných zařízení, které jsou připojeny k PC,...).

Pokud máte v počítači spoustu nových komponent je dobré umět i jak aktualizovat BIOS. Přijde to vhod i v případě, že nastanou problémy s kompatibilitou, výkonem či stabilitou.


 

Jak se dostat do BIOSu

Jak se dostat do BIOSu Acer, jak se dostat do BIOSu Windows 10 ajak spustit BIOS v jakémkoli počítači ? Záleží to na tom, jaký počítač máte.

Do BIOSu se můžete dostat mačkáním příslušné klávesy hned při zapnutí počítače. Měli byste vystihnout chvilku kdy běží BOIS a spouští operační systém. V této krátké chvíli můžete spustit BIOS na notebooku.

Kterou klávesu mačkat? Nejčastěji je to jedna z kláves Del, F1, F2 nebo F12 (v závislosti na značce notebooku)

Jak se dostat do BIOSu ASUS – při startu mačkejte klávesu F2 (nebo ji nepřetržitě držte)

Jak se dostat do BIOSu notebooku HP – v tomto případě to bude jedna z kláves Esc, F10 či F11. Pokud použijete klávesu F11 může se stát, že se operační systém znovu spustí.

Jak se dostat do Lenovo BIOSu – stiskněte klávesy F1 nebo F2. U některých tipů těchto počítačů to ale může být také klávesa Enter.

U každé značky počítače to může být jiná klávesa. Která to je naleznete na internetu. Stačí jen vprohlížeči vyhledat výraz Jak se dostat do BIOSu + značku vašeho počítače.

 

Jak spustit BIOS

Jak se dostat do BIOSu počítače už víte. Nemusí to ale vždy vyjít. Existuje ale i další způsob, jak na to, kde nepotřebujete klávesnici.

Jak se lze dostat do BIOSu bez klávesnice? Některé notebooky mají na boku malé tlačítko Novo. Hledejte při napájení. Stačí ho jen stisknout a hned se dostanete do BIOSu.

Další způsob, jak spustit BIOS Windows 10 je přes Nastavení. Otevřete „Nastavení“ a klikněte na „Aktualizace a zabezpečení“. Zde zvolte možnost „Odstranit problémy“ a vyberte položku „Nastavení firmwaru UEFI“. Svůj výběr potvrďte čím dojde k restartování počítače. Nyní se počítač spustí v BIOSu.

Tímto způsobem se můžete dostat do BIOSu MSI, můžete spustit BIOS HP či jiném počítači. Pokud potřebujete spustit BIOS Win 7 nebo jiných starších systémů dobře si všímejte obrazovky. Hned po spuštění počítače se v dolní části zvykne objevit tlačítko, které musíte stisknout, abyste se dostali do BIOSu.

Pokud vám nejde spustit BIOS jedním způsobem jistě půjde druhým. Nejčastější chybou při spouštění tohoto systému je pozdní klikání na klávesu, která vás do něj pustí.

 

Nastavení BIOSu

Když se již dostaneme do BIOSu můžeme zde provést spoustu věcí. Dejte si však pozor na to, co děláte. Všechno má vliv na počítač a jeho chod. Přeinstalovat Windows 7 přes BIOS, nastavit spouštění sekvencí po zapnutí PC, nastavit napájení jednotlivých komponent, povolit či zakázat vzdálené zapnutí počítače a spoustu dalšího, to vše lze, pokud se dostanete do BIOSu. Pokud se v počítači nevyznáte je lepší nechat vše co se týká BOISu na profesionály.
Ccleaner 5.76

Nedostatek místa na disku? Načítání trvá příliš dlouho a nakonec se stejně pc zasekne? Stáhněte si program CCleaner zdarma a zapomeňte na tyto problémy.

3739

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je soubor kancelářských programů, které využijete i v domácnosti a při studiu. Možnost dotykového režimu a množství vylepšených funkcí vás přesvědčí o jeho kvalitách a schopnostech.

2670

Freeware

Skicař

Kreslení online.

2504

Freeware

2435

Freeware

Mafia 1

PC hra.

2418

Freeware

Nero 9.4.12.3

Vypalování.

2317

Freeware

Všzp 4.3.0

Průkaz pojištěnce v mobilu.

2244

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Umožňuje bezplatné chatování, posílání zpráv, fotek a videí. Jednoduchá, přehledná a funkční aplikace by neměla chybět ani ve vašem počítači.

2189

Freeware

Word Zdarma

Word je program, ve kterém můžete vytvářet a upravovat textové dokumenty. Tento program je součástí kancelářských balíčků, které obsahují i ​​jiné programy – vytváření tabulek, prezentací apod.

2053

Freeware

Powerpoint Zdarma

Společnost Microsoft má jeden z nejpropracovanějších kancelářských balíků Microsoft Office. Ať už stáhnete po kterékoli verzi jednoduchost, přehlednost a užitečné funkce si vás získají. Součástí tohoto balíčku je i program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný pro přípravu a prohlížení pr

2027

Freeware

další programy »


Nové programy

Freeware

0 kB

WhatsApp Business 2.24.6.77

Komunikační aplikace pro podnikatele

Freeware

0 kB

Cash App 4.40.1

Správa financií

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Nucleo 4.1.0

Program s ikonami

Demo

0 kB

WildBit Viewer 6.13 64-bit

Prohlížení obrázků a slideshow

Freeware

0 kB

Health Break 1.6

Program na připomínání přestávek u PC

Freeware

0 kB

Solid Edge

CAD program

Demo

0 kB

Fusion 360

CAD program

Adware

0 kB

FreeCAD

CAD program

Adware

0 kB

Mamio 1.1.0

Aplikace pro mámy

Freeware

0 kB

Settle Up - dlužníček 10.0.2113

Správa financií partie

Freeware

0 kB

Wallet 9.0.16

Správa financií

Freeware

0 kB

Debito 1.1.2

Aplikace na správu financí a doklady

Freeware

0 kB

Caflou 10012

Správa financí pro podnikatele

Freeware

0 kB

Spendee 5.4.21

Správa financií

Freeware

0 kB

JOJ Play 2.0.3

Sledování TV JOJ v mobilu

Freeware

0 kB

Uptappd 4.3.3

Aplikace pro milovníky piva

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Installsimple

Tvorba instalačních balíčků.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilní hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilní hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávání zvuku.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App pro nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Řec. 1.8.9

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další aktualizace »


logo

9280 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 5 dny

TOPlist