Jak otestovat DISK (HDD/SSD)? Jak OBNOVIT DATA z poškozeného disku?

29.10.2023 20:27  | 
DownloadWik

Kategorie: PORADCE

Nevíte, jak otestovat disk HDD či jak testovat životnost SSD? Své soubory byste měli zálohovat a zároveň pravidelně diagnostikovat HDD/SSD. Poškozené a vadné sektory v něm nemusí hned znamenat ztrátu dat. Víme jak opravit HDD a obnovit data.

Ztráta dat z počítače je noční můrou všech, kteří na počítači nejen pracují, ale i ukládají rodinné fotky, videa a další data. Ke ztrátě může dojít náhle, aniž byste cokoli udělali. Z tohoto důvodu je dobré alespoň čas od času otestovat disk (HDD i SSD). Určitě nezapomínejte ani na pravidelné zálohování souborů. V nejhorším případě o ne nepřijdete nadobro.

I když pevný disk má poměrně dlouhou životnost jsou věci které mu škodí. Existuje několik nástrojů a programů, se kterými můžete získat informace o diskovém úložišti, vytížení CPU, můžete jimi otestovat rychlost disku nebo znát vadný SSD disk. Záleží to na konkrétním nástroji, který na test HDD použijete. Tyto programy mohou zároveň otestovat SSD disk. Zjistěte jaká je životnost vašeho HDD, udělejte si test životnosti SSDa předejdete tak náhlé a neočekávané ztrátě dat.

Jak otestovat disk - jak otestovat HDD

Mít čistý disk, nemít v počítači duplicitní programy, případně mít program na defragmentaci je pro chod počítače výborné. Není to ale všechno. Abyste o své soubory jednoho dne nepřišli je dobré mít i program na testování HDD.

Mezi ty nejpoužívanější nástroje pro testování se řadí program HD Tune. Zkušební verzi si můžete stáhnout zdarma. Po 15 dnech si jej ale musíte zakoupit. S tímto programem můžete provádět pořádné testy jak Benchmark tak i Error Scan. Pokud kontrola dopadla dobře všechny sektory jsou zelené. Červené tečky jsou znakem vadných sektorů na disku.


Dalším dobrým software pro kontrolu sektorů HDD je Hard Disk Sentinel. Jedná se o monitorovací a analytický software, který testuje, diagnostikuje, najde chyby v HDD a také SSD a může vám objevené problémy také vyřešit. Je to výborný program pro opravu HDD, můžete jej použít jako prevenci před selháním HDD, ztrátou údajů SSD a také HDD.

Tyto programy vám pomohou iv případě, že chcete otestovat SSD disk a bez problémů je můžete použít i když potřebujete otestovat USB flash disk.

Jak opravit poškozený HDD

Chcete vědět jak znát vadný disk? Pevný disk se skládá z obrovského množství sektorů. Pokud je kterýkoli z nich poškozen máte problém. Pokud kontrola disku ukázala vadné programy můžete je zkusit opravit. Oprava chyb na disku Windows 10 si nevyžaduje odborné znalosti. V systému Windows byste měli mít k tomu potřebné nástroje.

Oprava vadných sektorů HDD není náročná. Určitě byste ale nejprve měli všechny soubory zálohovat. Klepněte na disk, který chcete opravit pravým tlačítkem myši, zvolte položku „Vlastnosti“. Klepněte na kolonku „Nástroje“ a „Zkontrolovat“. Pak už jen potvrďte „Vyhledat a obnovit vadné sektory“. Oprava poškozeného disku proběhne, jakmile kliknete na „Start“.

Vadné sektory na disku určitě neignorujte. Dříve či později může dojít k úplnému selhání HDD/SSD a vy se už nedostanete k žádným datům.

Jak dostat data z poškozeného disku

Pokud program na kontrolu HDD objevil vadné sektory a podařilo se vám je opravit o svá data se nemusíte obávat. Existuje spousta programů, které vám mohou ztracená data obnovit. Pokud v prohlížeči vyhledáte výraz obnova dat z poškozeného disku softwaru s největší pravděpodobností vám nabídne program Recuva.< /a> Tento program pro kontrolu HDD dokáže také obnovit ztracená data.

V závislosti na velikosti disku může obnova trvat i několik hodin případně i dní (při cca 120 GB disku). Pokud totiž data nejsou v HDD přepsána stále zůstávají v disku. I když soubory vyhodili do koše a koš vyprázdnili stále je máte v počítači. K jejich úplnému vymazání dochází až když je disk plný a potřebuje místo pro další soubory. V tomto okamžiku začne přepisovat soubory, které jste označili k vyhození.

Záchrana dat z poškozeného HDD není možná, pokud je disk zničen mechanicky. Pokud se vám podařilo disk namočit, nebo máte křivé konektory soubory již neobnovíte.

Pokud si spoškozeným HDD, opravou externího disku nebo obnovou ztracených souborů nevíte rady nebo si netroufáte na opravu osobně můžete využít služeb firem, které se na tyto problémy zaměřují. Počítejte ale s tím, že vás taková kontrola a oprava disku HDD bude něco stát.Jako
Ccleaner 5.76

Nedostatek místa na disku? Načítání trvá příliš dlouho a nakonec se stejně pc zasekne? Stáhněte si program CCleaner zdarma a zapomeňte na tyto problémy.

3750

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je soubor kancelářských programů, které využijete i v domácnosti a při studiu. Možnost dotykového režimu a množství vylepšených funkcí vás přesvědčí o jeho kvalitách a schopnostech.

2684

Freeware

Skicař

Kreslení online.

2509

Freeware

Mafia 1

PC hra.

2492

Freeware

2440

Freeware

Nero 9.4.12.3

Vypalování.

2325

Freeware

Všzp 4.3.0

Průkaz pojištěnce v mobilu.

2248

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Umožňuje bezplatné chatování, posílání zpráv, fotek a videí. Jednoduchá, přehledná a funkční aplikace by neměla chybět ani ve vašem počítači.

2196

Freeware

Word Zdarma

Word je program, ve kterém můžete vytvářet a upravovat textové dokumenty. Tento program je součástí kancelářských balíčků, které obsahují i ​​jiné programy – vytváření tabulek, prezentací apod.

2122

Freeware

Powerpoint Zdarma

Společnost Microsoft má jeden z nejpropracovanějších kancelářských balíků Microsoft Office. Ať už stáhnete po kterékoli verzi jednoduchost, přehlednost a užitečné funkce si vás získají. Součástí tohoto balíčku je i program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný pro přípravu a prohlížení pr

2043

Freeware

další programy »


Nové programy

ShortTV - Watch Dramas & Show 1.7.2

Sledování filmú v mobile

Freeware

0 kB

Demo

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

WhatsApp Business 2.24.6.77

Komunikační aplikace pro podnikatele

Freeware

0 kB

Cash App 4.40.1

Správa financií

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Nucleo 4.1.0

Program s ikonami

Demo

0 kB

WildBit Viewer 6.13 64-bit

Prohlížení obrázků a slideshow

Freeware

0 kB

Health Break 1.6

Program na připomínání přestávek u PC

Freeware

0 kB

Solid Edge

CAD program

Demo

0 kB

Fusion 360

CAD program

Adware

0 kB

FreeCAD

CAD program

Adware

0 kB

Mamio 1.1.0

Aplikace pro mámy

Freeware

0 kB

Settle Up - dlužníček 10.0.2113

Správa financií partie

Freeware

0 kB

Wallet 9.0.16

Správa financií

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Installsimple

Tvorba instalačních balíčků.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilní hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilní hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávání zvuku.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App pro nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Řec. 1.8.9

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další aktualizace »


logo

9286 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 23 hodinami

TOPlist