Jak NAPSAT ÚVOZOVKY DOLŮ/NAHORU NA KLÁVESNICI? (klávesová ZKRATKA)

29.10.2023 20:27  | 
DownloadWik

Kategorie: PORADCE

Uvozovky jsou důležitým znakem v českém jazyce. Víte jak napsat uvozovky na klávesnici, nebo jak psát uvozovky správně? Horní uvozovky, dolní uvozovky, dvojité i jednoduché. Poradíme vám kde je najdete a jak je napsat správně.

Úvozovky, pokud často píšete dokumenty možná už víte jak je napsat. Pokud ale dokumenty často nepíšete vědět jak napsat dvojité či jednoduché uvozovky, vám přijde jistě vhod. Poradíme vám jak udělat uvozovky, prozradíme vám jak se píší uvozovky a najdete zde i odpověď na otázku „dají se napsat úvozovky zkratkou?“

Chcete vědět, jak se píší anglické uvozovky, případně  francouzské uvozovky? Rozdíl je v jejich umístění. Zatímco uvozovky české ai slovenské se píší dolů a nahoru. Anglické se píší jen nahoře (na začátku i na konci citátu).

Psaní uvozovek

Použití uvozovek je různé. Používají se vždy, když někoho citujete, ale můžete je použít i když chcete označit obrazné pojmenování, přirovnávací výraz nebo když chcete vyznačit vícesmyslná nebo ironická slova. Při psaní dokumentů ve Wordu, nebo jakémkoli jiném textovém editoru je budete potřebovat.

Slovenské uvozovky ale i české uvozovky se píší stejně. Nejdříve se napíší dolní uvozovky poté slovo (věta) a na konec horní uvozovky. Pokud jste se setkali s dokumentem, kde byly použity pouze úvozovky nahoru šlo o tzv. anglické uvozovky. V angličtině se používají pouze horní uvozovky. V češtině používáme dolní uvozovky na začátku a horní na konci citátu.


Úvozovky na klávesnici

Jak psát uvozovky správně už víme. Teď už jen potřebujeme vědět, kde na klávesnici je najdeme. Určitě je na klávesnici vidíte, problém může být, že se nacházejí na klávesnici , která obsahuje čtyři znaky.

  Jak se píší uvozovky na klávesnici? Docela jednoduše. Pokud používáte českou klávesnici máte je na klávese s písmenem „ô“. Pokud znáte na úvozzovky zkratku máte o problém méně. Pokud ne tak vám ji teď prozradíme. Stačí když stisknete klávesy Shift + ô a dostanete dvojité uvozovky. Stejné klávesy používáte pro napsání úvozzovky dolů a nahoru. Na začátku citátu a zobrazí spodní uvozovky a na jeho konci po stisknutí těchto dvou klávesnic se zobrazí horní uvozovky.

Pro psaní uvozovek na klávesnici můžete použít i ASCII tabulky,  I když se dnes již Unicode moc nepoužívá může vám pomoci. Chcete-li vědět jak se píší uvozovky pomocí ASCII musíte si zapamatovat konkrétní čísla.

  • jak napsat uvozovky dolů – Alt + 0132
  • jako napsat uvozovky nahoře – Alt + 0147

Jak napsat uvozovky?

K napsání uvozovek můžete použít i program, který máte v počítači a ani o něm nevíte. V nabídce Start nebo ve složce pro vyhledávání napište výraz „Mapa znaků“ a klikněte na program, který se vám pod tímto názvem zobrazí. Otevře se vám tabulka s množstvím znaků, které běžně na klávesnici nenajdete. Najděte mezi nimi různé druhy uvozovek. Vyberte si uvozovky dole nebo nahoře (které právě potřebujete) a zkopírujte je. Následně je stačí jen pomocí Ctrl+V vložit do dokumentu.

V Mapě znaků najdete také tzv. jednoduché uvozovky. Jednoduchá uvozovka je ta, která má jen jednu čárku. Často se používá pokud hledáte horní apostrof, který se často vyskytuje ve francouzském jazyce.

Nejčastěji se pro psaní znaků používají klávesové zkratky. Pokud již hledáte v prohlížeči výraz „úvozzovky dolů zkratka“ nebo „úvozzovky nahoře zkratka“ nejvhodnější a nejrychlejší je použít klávesy Ctrl + ô. Zda se rozhodnete pro tento způsob i vy záleží jen na vás.

Psaní uvozovek na klávesnici je možné i zcela rychlé a jednoduché. Odpověď na otázku „jak se píší uvozovky?“ již máte zodpovězenou a nemělo by vám nic bránit v jejich psaní.
Ccleaner 5.76

Nedostatek místa na disku? Načítání trvá příliš dlouho a nakonec se stejně pc zasekne? Stáhněte si program CCleaner zdarma a zapomeňte na tyto problémy.

3750

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je soubor kancelářských programů, které využijete i v domácnosti a při studiu. Možnost dotykového režimu a množství vylepšených funkcí vás přesvědčí o jeho kvalitách a schopnostech.

2684

Freeware

Skicař

Kreslení online.

2509

Freeware

Mafia 1

PC hra.

2492

Freeware

2440

Freeware

Nero 9.4.12.3

Vypalování.

2325

Freeware

Všzp 4.3.0

Průkaz pojištěnce v mobilu.

2248

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Umožňuje bezplatné chatování, posílání zpráv, fotek a videí. Jednoduchá, přehledná a funkční aplikace by neměla chybět ani ve vašem počítači.

2196

Freeware

Word Zdarma

Word je program, ve kterém můžete vytvářet a upravovat textové dokumenty. Tento program je součástí kancelářských balíčků, které obsahují i ​​jiné programy – vytváření tabulek, prezentací apod.

2122

Freeware

Powerpoint Zdarma

Společnost Microsoft má jeden z nejpropracovanějších kancelářských balíků Microsoft Office. Ať už stáhnete po kterékoli verzi jednoduchost, přehlednost a užitečné funkce si vás získají. Součástí tohoto balíčku je i program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný pro přípravu a prohlížení pr

2043

Freeware

další programy »


Nové programy

ShortTV - Watch Dramas & Show 1.7.2

Sledování filmú v mobile

Freeware

0 kB

Demo

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

WhatsApp Business 2.24.6.77

Komunikační aplikace pro podnikatele

Freeware

0 kB

Cash App 4.40.1

Správa financií

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Nucleo 4.1.0

Program s ikonami

Demo

0 kB

WildBit Viewer 6.13 64-bit

Prohlížení obrázků a slideshow

Freeware

0 kB

Health Break 1.6

Program na připomínání přestávek u PC

Freeware

0 kB

Solid Edge

CAD program

Demo

0 kB

Fusion 360

CAD program

Adware

0 kB

FreeCAD

CAD program

Adware

0 kB

Mamio 1.1.0

Aplikace pro mámy

Freeware

0 kB

Settle Up - dlužníček 10.0.2113

Správa financií partie

Freeware

0 kB

Wallet 9.0.16

Správa financií

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Installsimple

Tvorba instalačních balíčků.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilní hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilní hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávání zvuku.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App pro nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Řec. 1.8.9

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další aktualizace »


logo

9286 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 23 hodinami

TOPlist