Jak napsat přehlašované u na klávesnici? NÁVOD

29.10.2023 20:30  | 
DownloadWik

Kategorie: PORADCE

Napsat písmenko, které se v naší abecedě nenachází, může být problémem. Jedním z těchto písmen je také přehlasováno u. Jak napsat přehlašované u s tečkami? Poradíme vám jak toto písmenko napsat.

Pokud často píšete na počítači setkáte se určitě i s písmeny, které na klávesnici nenajdete. Napsat písmenko, které se v naší abecedě nenachází tak může být problémem. Jedním z těchto písmen je i přehlašované u. Jak napsat prohlašované u s tečkami?

Prohlašováno u „Ü/ü“ se často používá v germánských jazycích. Můžete se s ním ale setkat i v maďarském, estonském, francouzském či španělském jazyce. Vědět jak napsat U s přehláskou se vám může sejít pokud s těmito jazyky přicházíte do styku. Jak se vyslovuje ü? V některých jazycích se čte jako „y“ a někde jen odděluje sousední samohlásky.

 

Jak napsat prohlašované u

Jak napsat Ujistě víte. Problém nastane pokud potřebujete napsat nad tímto písmenem dvě tečky. Přehlašované u nemá na klávesnici vlastní klávesu jako například přehlašované a – ä. To ale neznamená, že písmena Ü/ü nemůžete na počítači napsat. Toto písmeno můžete napsat několika způsoby podobně jako prohlašované o či jiná písmenka.


>

 

ASCII tabulka

Pomocí ASCII kódů můžete napsat více symbolů a speciálních znaků. Abyste mohli znaky napsat stačí pokud budete držet klávesu Alt nebo AltGr a postupně klikat na kombinaci čísel na numerické klávesnici. Napsat přehlasované u na notebooku tak nebude žádný problém.

  • Jak napsat velké přehlasované U: Stiskněte klávesu „Alt“ (levý Alt) a postupně klikejte na číslice 0,2,2,0 (Alt + 0220) – Ü.
  • Jak napsat malé přehlasované u: Stiskněte klávesu „Alt“ (levý Alt) a postupně mačkejte klávesy s číslami 0,2,5,2 (Alt + 0252) – ü

Použít můžete i jiné kombinace čísel

  • Alt + 154 – Ü
  • Alt + 129 – ü

Abyste mohli psát přehlasované u pomocí ASCII kódu potřebujete numerickou klávesnici. Pokud ji nemáte přijde vhod vědět jak napsat přehlasované u bez numerické klávesnice.

 

Klávesová zkratka

Pokud si neumíte zapamatovat ASCII kód můžete použít klávesovou zkratku pro přehlasované u. Je to sice trochu těžší, ale dá se to.

  • Stiskněte pravý Alt (AltGr) a klepněte na klávesu se znaménkem rovná se = (na klávese je i znak pro procenta a pomlčka). Pusťte klávesy a stiskněte klávesu Shift a písmenu u (Shift + u) – Ü
  • Malé přehlasované u napíšete pokud stisknete klávesu AltGr a klávesa se rovná (AltGr + =). Pusťte klávesy a klepněte na písmeno u - ü

 

Program Mapa znaků

Jak napsat na PC přehlašované u pokud nemáte numerickou klávesnici? K jeho zadání můžete využít program „Mapa znaků“. Tento program naleznete v každém počítači s operačním systémem Windows. Do vyhledávacího pole zadejte výraz Mapa znaků a otevřete program. V tabulce najděte písmeno, které potřebujete, zkopírujte jej a vložte na místo, kde jej potřebujete napsat.

 

Přehlasované u v dokumentu

Jak se píše přehlasované u v textovém editoru? Ve většině textových editorů naleznete položku „Symboly“. Ve Wordu se nachází v části „Vložit“ na horní liště vpravo. Otevřete jej a najděte v něm písmeno, které potřebujete.

Pokud potřebujete napsat přehlasované u na macbooku můžete zkusit ASCII kód ​​nebo jednoduše písmeno najděte na internetu, označte jej myší a zkopírujte (Ctrl + C). Nyní umístěte kurzor na místo, kde chcete udělat přehlasované u a písmeno tam vložte (Ctrl + V).

Kromě prohlašovaného u, tedy písmena u dvěma tečkami Ü/ü se často setkáte is písmenem u dvou čárek. Napsat u dvou čárek můžete pomocí klávesových zkratek

Nejprve stiskněte pravý Alt (AltGr) a klepněte na klávesu s písmenem é (AltGr + é). Potom stiskněte klávesu Shift a klávesu s písmenem u (Shift + u) – Ű

Malé písmeno u se dvěma čárkami napíšete podobným způsobem. Stiskněte klávesu AltGr a klepněte na klávesu s písmenem é (AltGr + é). Pusťte klávesy a klepněte na písmenu u – ű
Ccleaner 5.76

Nedostatek místa na disku? Načítání trvá příliš dlouho a nakonec se stejně pc zasekne? Stáhněte si program CCleaner zdarma a zapomeňte na tyto problémy.

3739

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je soubor kancelářských programů, které využijete i v domácnosti a při studiu. Možnost dotykového režimu a množství vylepšených funkcí vás přesvědčí o jeho kvalitách a schopnostech.

2670

Freeware

Skicař

Kreslení online.

2504

Freeware

2435

Freeware

Mafia 1

PC hra.

2416

Freeware

Nero 9.4.12.3

Vypalování.

2317

Freeware

Všzp 4.3.0

Průkaz pojištěnce v mobilu.

2244

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Umožňuje bezplatné chatování, posílání zpráv, fotek a videí. Jednoduchá, přehledná a funkční aplikace by neměla chybět ani ve vašem počítači.

2189

Freeware

Word Zdarma

Word je program, ve kterém můžete vytvářet a upravovat textové dokumenty. Tento program je součástí kancelářských balíčků, které obsahují i ​​jiné programy – vytváření tabulek, prezentací apod.

2053

Freeware

Powerpoint Zdarma

Společnost Microsoft má jeden z nejpropracovanějších kancelářských balíků Microsoft Office. Ať už stáhnete po kterékoli verzi jednoduchost, přehlednost a užitečné funkce si vás získají. Součástí tohoto balíčku je i program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný pro přípravu a prohlížení pr

2026

Freeware

další programy »


Nové programy

Freeware

0 kB

WhatsApp Business 2.24.6.77

Komunikační aplikace pro podnikatele

Freeware

0 kB

Cash App 4.40.1

Správa financií

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Nucleo 4.1.0

Program s ikonami

Demo

0 kB

WildBit Viewer 6.13 64-bit

Prohlížení obrázků a slideshow

Freeware

0 kB

Health Break 1.6

Program na připomínání přestávek u PC

Freeware

0 kB

Solid Edge

CAD program

Demo

0 kB

Fusion 360

CAD program

Adware

0 kB

FreeCAD

CAD program

Adware

0 kB

Mamio 1.1.0

Aplikace pro mámy

Freeware

0 kB

Settle Up - dlužníček 10.0.2113

Správa financií partie

Freeware

0 kB

Wallet 9.0.16

Správa financií

Freeware

0 kB

Debito 1.1.2

Aplikace na správu financí a doklady

Freeware

0 kB

Caflou 10012

Správa financí pro podnikatele

Freeware

0 kB

Spendee 5.4.21

Správa financií

Freeware

0 kB

JOJ Play 2.0.3

Sledování TV JOJ v mobilu

Freeware

0 kB

Uptappd 4.3.3

Aplikace pro milovníky piva

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Installsimple

Tvorba instalačních balíčků.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilní hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilní hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávání zvuku.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App pro nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Řec. 1.8.9

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další aktualizace »


logo

9280 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 5 dny

TOPlist