Jak na PŘÍKAZOVÝ ŘÁDEK na WINDOWS?

29.10.2023 20:27  | 
DownloadWik

Kategorie: PORADCE

Příkazový řádek, pokud nevíte jak na něj poradíme vám. Jak spustit příkazový řádek? Co je cmd a jaké jsou příkazy cmd? Jak funguje a kde ve Windows 10 příkazový řádek najít? Tento mocný nástroj operačního systému vám představíme poněkud blíže.

Příkazový řádek je pojem, se kterým jste se již určitě v oblasti počítačů setkali. Možná jste také začali na internetu vyhledávat výraz „příkazový řádek návod“ nebo použití. Co je příkazový řádek, kde jej najdete, co všechno můžete pomocí něj ovládat a na co je dobrý vám prozradíme teď.

Jak už z názvu vyzní, příkazový řádek je pro zadávání příkazů. Je to něco jako Průzkumník, ale bez grafického rozhraní. Často se s ním můžete setkat jako scmd příkazy, nebo příkazy cmd. To ale není jediný název, se kterým se můžete setkat. Windows příkazový řádek jich má několik - cmd, CLI, prompt, konzole ale i terminál.

 

Příkazový řádek příkazy

Příkazový řádek může být pro většinu z vás komplikovaná součást Windows. Pokud ale znáte správné příkazy, tak jde o přímo zázračný nástroj operačního systému. V podstatě můžete přes něj provést vše co přes klasické rozhraní a ještě mnohem víc. Chcete-li například kopírovat dokument a uložit jej do stejné složky musíte na něj kliknout myší a zkopírovat jej. Následně jej musíte přilepit. Pokud jej ukládáte do stejné složky, uloží se jako „dokument (kopie)“. Nyní jej můžete přejmenovat například. na „dokument A“. Dost hodně klikání, které si můžete usnadnit. Stačí jen dát příkaz do příkazové řádky win 10 (nebo jiné verze operačního systému) a dokument se zkopíruje a také přejmenuje jedním příkazem (cmd příkazy).


Příkazy pro příkazovou řádku jsou různé. Můžete tak nejen kopírovat a ukládat dokumenty ale také zjistit hesla k WiFi síti, na které jste byli připojeni, nastavit automatické vypnutí PC, zjistit IP adresu počítače, zkontrolovat stav pevného disku, udělat PING test a podobně.

Přes příkazový řádek Win 10 můžete zadávat až 280 příkazů. Stačí zapsat co chcete provést. Seznam příkazů naleznete na internetu. Stačí jen vyhledat výraz jako „příkazový řádek příkazy win 10“, nebo příkazový řádek Windows 10 příkazy“. Můžete tak kopírovat soubory, defragmentovat jednotky, můžete přes příkazovou řádku změnit disk nebo připojit počítače přes sériové nebo paralelní připojení ke sdílení souborů.

Ne všechny příkazy jsou k dispozici ve všech verzích operačního systému Windows. Také je rozdíl mezi příkazy ve Windows a v OS Mac.

 

Jak spustit příkazový řádek Windows

Příkazový řádek cmd naleznete v každém operačním systému. Existuje několik způsobů, jak spustit příkazovou řádku.

 • přes nabídku „Start“ – otevřete nabídku „Start“ a klepněte na položku „Systém“ Otevře se vám okno, ve kterém najdete i „Příkazový řádek“.
 • < li>přes nabídku „Start“ můžete najít cmd příkazovou řádku i rychleji. Stačí když ji otevřete a napíšete zkratku cmd.
 • klávesová zkratka – příkazový řádek Windows 10 můžete najít i přes klávesové zkratky. Stiskněte klávesnice Win + R. Otevře se vám okno, do kterého napište „cmd“ a stiskněte Enter (OK). víte. Některým z těchto způsobů jej určitě najdete i v jiných verzích tohoto operačního systému. Ať už hledáte příkazový řádek Win 7, nebo Win 8 určitě jej najdete.

   

  Příkazový řádek zkratka

  Výhodou je i možnost vytvořit si odkaz a spouštět tak příkazový řádek Win 10přímo z plochy. Klepněte pravým tlačítkem myši na volném místě plochy a z nabídky vyberte možnost „Nový – Odkaz“. Do otevřeného okna napište „cmd.exe“ a klikněte na „Další“. Do řádku „Zadejte název pro tento odkaz“ napište „Příkazový řádek“ a klepněte na „Dokončit“.

  Oprava Windows 10 přes příkazový řádek? Ano, jde to. Občas se stává, že uživatelé Windows dostanou poškozené soubory, případně soubory s chybami, případně se mohou poškodit viry nebo pokud se je pokoušíte upravit. Nejlepší způsob, jak opravit systémové soubory Windows je přes příkazy v příkazovém řádku. Jak na to naleznete na internetu. Výhodou ale je, že nemusíte nic stahovat a ani instalovat a poškozené soubory můžete prostřednictvím cmd příkazů Windows 10opravit.

   

  Vymazání souborů

  Přes příkazy v příkazovém řádku můžete vmazat jakékoli soubory, i ty, které klasicky prostřednictvím myši se tak snadno smazat nedají. Jak smazat soubory přes příkazový řádek? Zcela jednoduše. Otevřete si ve Windows 10 příkazový řádek, zadat příkaz k vymazání a vložit cestu k souboru (umístění souboru). Takto můžete vymazat i všechny soubory s určitou koncovkou. Dejte si ale pozor. Takto vymažete soubory natrvalo. Nenajdete je v koši a nelze je tedy obnovit.

  Pokud se rozhodnete používat příkazový řádek Windows 10 pro příkazy měli byste se v nich vyznat. Není dobré zadávat příkazy pokud o nich moc nevíte. Snadno by se totiž mohlo stát, že váš systém zůstane nefunkční. V podstatě jsou ale příkazy cmd Windows 10 docela jednoduché. V řádku stačí zadat co as čím chcete udělat. Win 10 příkazový řádek nerozlišuje mezi velkými nebo malými písmeny, nerozlišuje ani klasický nebo zpětný lomítko. Zadáte-li chybný výraz a příkaz tak nelze provést zobrazí se chybové hlášení. Abyste nemuseli příkaz znovu zadávat můžete jej pomocí šipek (nahoru/dolů) vyhledat, upravit a znovu ho potvrdit (enter).
Ccleaner 5.76

Nedostatek místa na disku? Načítání trvá příliš dlouho a nakonec se stejně pc zasekne? Stáhněte si program CCleaner zdarma a zapomeňte na tyto problémy.

3739

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je soubor kancelářských programů, které využijete i v domácnosti a při studiu. Možnost dotykového režimu a množství vylepšených funkcí vás přesvědčí o jeho kvalitách a schopnostech.

2670

Freeware

Skicař

Kreslení online.

2504

Freeware

2435

Freeware

Mafia 1

PC hra.

2419

Freeware

Nero 9.4.12.3

Vypalování.

2317

Freeware

Všzp 4.3.0

Průkaz pojištěnce v mobilu.

2244

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Umožňuje bezplatné chatování, posílání zpráv, fotek a videí. Jednoduchá, přehledná a funkční aplikace by neměla chybět ani ve vašem počítači.

2189

Freeware

Word Zdarma

Word je program, ve kterém můžete vytvářet a upravovat textové dokumenty. Tento program je součástí kancelářských balíčků, které obsahují i ​​jiné programy – vytváření tabulek, prezentací apod.

2053

Freeware

Powerpoint Zdarma

Společnost Microsoft má jeden z nejpropracovanějších kancelářských balíků Microsoft Office. Ať už stáhnete po kterékoli verzi jednoduchost, přehlednost a užitečné funkce si vás získají. Součástí tohoto balíčku je i program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný pro přípravu a prohlížení pr

2027

Freeware

další programy »


Nové programy

Freeware

0 kB

WhatsApp Business 2.24.6.77

Komunikační aplikace pro podnikatele

Freeware

0 kB

Cash App 4.40.1

Správa financií

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Nucleo 4.1.0

Program s ikonami

Demo

0 kB

WildBit Viewer 6.13 64-bit

Prohlížení obrázků a slideshow

Freeware

0 kB

Health Break 1.6

Program na připomínání přestávek u PC

Freeware

0 kB

Solid Edge

CAD program

Demo

0 kB

Fusion 360

CAD program

Adware

0 kB

FreeCAD

CAD program

Adware

0 kB

Mamio 1.1.0

Aplikace pro mámy

Freeware

0 kB

Settle Up - dlužníček 10.0.2113

Správa financií partie

Freeware

0 kB

Wallet 9.0.16

Správa financií

Freeware

0 kB

Debito 1.1.2

Aplikace na správu financí a doklady

Freeware

0 kB

Caflou 10012

Správa financí pro podnikatele

Freeware

0 kB

Spendee 5.4.21

Správa financií

Freeware

0 kB

JOJ Play 2.0.3

Sledování TV JOJ v mobilu

Freeware

0 kB

Uptappd 4.3.3

Aplikace pro milovníky piva

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Installsimple

Tvorba instalačních balíčků.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilní hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilní hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávání zvuku.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App pro nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Řec. 1.8.9

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další aktualizace »


logo

9280 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 5 dny

TOPlist