Co je VPN?

29.10.2023 20:26  | 
DownloadWik

Kategorie: PORADCE

VPN je aplikace, která vám zajistí soukromí, zajistí bezpečí a otevře i blokované stránky. Vaše osobní údaje, e-maily, firemní korespondence a také historie vyhledávání se prostřednictvím VPN stanou pro zbytek virtuálního světa neviditelnými.

Co to je VPN? VPN je aplikace, která vám zajistí soukromí, zajistí bezpečí a otevře i blokované stránky. Vaše osobní údaje, e-maily, firemní korespondence a také historie vyhledávání se prostřednictvím VPN stanou pro zbytek virtuálního světa neviditelnými.  

VPN zkratka

VPN – zkratka, o které byste měli vědět více v zájmu vlastního bezpečného surfování po internetu. VPN je anglická zkratka slov Virtual Private Network, tedy virtuální privátní síť:

  • Virtuální – zajišťuje spojení s jakýmkoli počítačem či internetovou stránkou kdekoli na světě
  • Private – soukromá – komunikace mezi dvěma počítači, nebo vámi a web stránkou je šifrována a nikdo bez autorizace se tam nedostane
  • Network – síť – VPN využívá síť serverů, které jsou umístěny po celém světě.

 

Co je VPN?

VPN je služba, s jejíž pomocí je připojení na internet bezpečné a soukromé. Možná si to ani neuvědomujete, ale internet není moc bezpečné místo. Poskytovatel připojení k Internetu může vidět vaše osobní údaje. Otevřené veřejné Wi-Fi ať už v baru, kde sedíte, hotelích, nebo v obchodních domech, jsou sice dnes standardem, ale zároveň i nejnebezpečnějším místem ohledně ochrany osobních údajů. Vaše IP adresa, osobní údaje, historie webových stránek, které jste navštívili, ... vše je při surfování na internetu otevřeno. Opačná strana (počítač, stránky, se kterou komunikujete) a také poskytovatel internetu má přístup k vašim údajům. VPN síť vytvoří spojení mezi dvěma počítači, ke kterému nemají přístup neautorizovaní uživatelé. Počítač, se kterým jste spojení nevidí vás, ale VPN server, z něhož se spojení uskutečnilo. Chcete-li bezpečný internet měli byste si své soukromí více chránit a právě to vám může VPN poskytnout. Právě v tom je VPN meaning, nebo po našem smysl VPN – poskytnout uživatelům bezpečí a zajistit jim soukromí. Tato síť vytvoří virtuální linku mezi dvěma počítači ať jsou kdekoli na světě. V rámci této linky lze navázat další síťové spojení. Vytvoření VPN sítě zajistí bezpečné spojení mezi firmou a vzdálených firemních zaměstnanců (ekonomů, obchodních cestujících, ...). VPN tak umožní přístup k firemní síti i zaměstnancům pracujícím z domu.


 

Jak funguje VPN?

VPN vám poskytne bezpečnou komunikaci na internetu. Z vašich osobních údajů se dostane druhé straně jen to, co sami budete chtít poskytnout. VPN cs vytvoří bezpečnou připojení do firemních sítí a zajistí bezpečnou komunikaci mezi klientem a zákazníkem či firmou. Princip tohoto sofrwaru je naprosto jednoduchý – šifry. Data z vašeho počítače jsou prostřednictvím VPN client zašifrována a odeslána přes poskytovatele internetu na VPN server. Ten data rozšifruje a pošle do cíle (na stránku, se kterou komunikujete). Do tohoto virtuálního spojení se nikdo jiný nedostane, dokud nebude mít autorizaci. VPN připojení zajistí dostatek soukromí každému, kdo jej použije. Moje IP adresa bude v bezpečí... a co ta vaše? K zabezpečení bezpečného spojení VPN používá protokoly. Protokoly VPN jsou většinou od společnosti Microsoft, která neustále pracuje na jejich vývoji a zlepšování. Můžete si vybrat, který protokol chcete používat – vyberte si ten nejbezpečnější (Open VPN, IKEv2). Takovou VPN ochranu můžete mít i v mobilu. Mobilní zařízení se dnes těší velké oblibě, proto je ideální pokud je VPN v mobilu.

 

K čemu se VPN používá?

VPN síť nemusíte používat pouze k ochraně osobních údajů, její využití je mnohem širší.

 

Změna IP adresy

Na světě je více než 150 VPN serverů. Můžete si vybrat prostřednictvím kterého se k internetu připojíte. Tvoje, vaše i moje IP adresa bude pro ostatní uživatele internetu neznámá, stejně jako místo, kde se právě nacházím.

 

Šifrování komunikace

VPN používá 256 bitové šifrování. Pokud se připojíte na otevřené veřejné Wi-Fi osobní údaje (e-maily, obchodní transakce, hesla,...) nedokáže nikdo zachytit. Protokoly VPN se o bezpečnou a nikým nerušenou komunikaci postarají i na veřejných prostranstvích. Nemusíte se obávat náhodného či cíleného úniku obsahu vašich zpráv či osobních údajů. Tyto protokoly odesílané zprávy zašifrují a přijaté dešifrují. Mezi nejčastěji používané protokoly VPN patří: PPTP. L2TP/IPSec, OpenVPN, IKEv2 a SSTP.

 

Stahování souborů

VPN torrent vám umožní stáhnout si i velké soubory (hudba, videohry, filmy,...) rychle a bez omezení. A co se týká sdílení souborů – máme dobrou zprávu i pro vás. Pokud se rozhodnete sdílet soubor, osoby, které jej s vámi sdílejí mají přístup k vaší IP adrese. Budete-li ale obsah sdílet přes síť VPN vaše anonymita bude zachována.

 

Obeďte zákazy a blokování

V některých státech jsou některé internetové stránky blokovány. Pokud se v jedné z těchto zemí nacházíte a nemáte přístup k Facebooku, Skype, Gmailu,... stačí když se připojíte k serveru VPN v jiné zemi, která tyto stránky neblokuje. Takto se můžete dostat i na webové stránky, které se rozhodli majitelé z vlastní iniciativy či díky zákonům konkrétní země zablokovat. Připojíte se na VPN server jiné země, které se toto blokování již netýká.

 

Zajistěte si soukromí

Špehování, ať už správci sítí, poskytovateli internetových služeb či nadřízenými ve společnosti, lze pomocí sítě VPN stopnout. Připojení na internet přes VPN server udrží vaše surfování na internetu v anonymitě. Nikdo nezjistí co jste na počítači dělali, které stránky jste navštívili a ani co a zda vůbec něco jste si stahovali. Ochrana VPN se určitě vyplatí pokud se v práci během přestávky nudíte.

 

Utejte polohu – zbavte se otravných reklam

Pokud vám jde na nervy reklama, která na vás číhá všude kde se pohnete (ve virtuálním světě) ztěžte jí to. VPN vám umožní utajit svoji opravdovou polohu, místo kde se nacházíte. Díky tomu bude pro prohlížeč stále obtížnější zobrazit vám cílenou reklamu na základě vaší polohy. V závislosti na připojení k serveru VPN se pro internetový svět budete jednou nacházet v jižní Evropě, následně v severní Americe, případně někde v Asii. Takto vám poskytne VPN ochranu před nechtěnou reklamou a možná i špatným a nevýhodným nákupem dovolené, kterou (kdybyste reklamu neviděli) jste nemuseli zbytečně proplatit.

 

Nejlepší VPN – jakou vybrat?

Pokud vás VPN zaujala a přemýšlíte nad ní můžete si vybrat. Existuje několik desítek VPN sítí. Jedná se o placené VPN (provoz serverů po celém světě něco stojí), ale přehnaně vysokých poplatků se obávat nemusíte. Cena této služby se pohybuje od 3 do 10 euro. Pokud hledáte aplikaci VPN do svého androidu neměla by vaší pozornosti uniknout changer VPN. Níže zmíněné VPN jsou vhodné do počítačů, notebooků a také mobilních zařízení.

 

Nord VPN

NordVPN má více než 5 500 serverů v 60 – ti zemích světa, což je nejvíce z ostatních sítí. Jelikož jde ale o poměrně levnou službu využíváNord VPV více lidí než ostatní VPN. Poskytuje maximální možnou bezpečnost, takže můžete klidně surfovat na internetu, posílat či stahovat soubory a také obchodní e-mail a podporuje i živý chat. Nemusíte se obávat o své osobní údaje a pomocí Nord VPN se můžete připojit i přes otevřené veřejné Wi-Fi kdekoli jste. Tato aplikace je vhodná jak pro počítače a notebooky tak i pro iOS či Android.

 

Express VPN

Další nejpoužívanější síť VPN je Express VPN. Rychlost, bezpečí a množství serverů (více než 3000) po celém světě řadí tuto aplikaci k nejlepším. Také jde oplacenou VPN, ale bezpečí a ochrana osobních údajů za to stojí. Nemusíte hledat VPN Windows či VPN Mac. Tuto aplikaci můžete používat i v PC, noteboocích s operačním systémem Windows, Mac či Linux, prohlížeče Chrome a Firefox a mobilních zařízeních – androidech a také iOS.

 

Avast VPN

Avast VPN na rozdíl od předchozích VPN, které používají protokol P2P používá protokol Open SSL. Po zapnutí sítě VPN se vaše komunikace začne šifrovat a vy můžete bezpečně surfovat na internetu, aniž byste po sobě v tomto virtuálním světě zanechali nějakou stopu.

 

AVG VPN

Často používáte online platby, bankovnictví, nebo nechcete aby někdo jiný viděl historii vyhledávání na vašem počítači? Stáhněte si AVG VPN ao své soukromí se už obávat nemusíte. Vaše IP adresa, poloha, sdílení souborů, stahování – to vše zůstane před nechtěnými zvědavci utajeno.

 

VPN free

Placené VPN nabízejí možnost zkusit si jejich používání na jistý čas zdarma. Teprve později se rozhodnete, zda a která síť VPN vám nejlépe vyhovuje a můžete si ji vyzkoušet. VPN zdarma můžete mít také. Je ale sporné kolik soukromí vám zajistí. Také se zaměřte na rychlost – abyste při chatování nemuseli čekat delší dobu na odeslání i přijetí zprávy. Pokud ale tuto službu plánujete používat zřídka postačí vám i VPN zdarma. Nebudete muset tak platit za službu, kterou potřebujete použít jen jednou za čas. Počítejte ale s tím, že používají slabší protokol PPTP, mají méně serverů, které využívá více osob, takže datové přenosy budou pomalejší.

 

 VPN připojení

Pokud vás napadla otázka jak vytvořit VPN čtěte dál. V první řadě musíte vytvořit profil sítě VPN (pokud máte operační systém Windows VPN je jeho součástí, stačí si jej jen zapnout). Z Microsoft Store si stáhněte aplikaci VPN, kterou chcete používat. Nyní klikněte na Start – Nastavení – Síť a internet – Síť VPN – Přidat VPN připojení. V této fázi vyplňte:

  • Poskytovatel sítě – Windows
  • Název připojení - zadejte výraz (jmenování připojení VPN) –zapamatujte si jej, budete ho hledat když se budete chtít do VPN sítě připojit.
  • Název nebo adresa serveru – vypište název serveru VPN
  • Typ VPN – zvolte druh připojení – jde o typy VPN připojení, který používá vaše VPN (ta, kterou jste si stáhli jako aplikaci)
  • Typ přihlašovacích údajů – heslo, jméno, nebo certifikát
  • Nakonec klikněte na Uložit.

Připojit se k vytvořené síti je již jednoduché: Klepněte na ikonu Síť, zvolte připojení VPN a klepněte na Připojit. V případě potřeby zadejte své přihlašovací údaje. Pokud jste vše udělali správně právě se vám podařilo vytvoření a nastavení VPN a také připojení k ní. Odteď je vaše surfování na internetu mnohem, mnohem bezpečnější než dosud.

 

Bezpečnost na internetu

O bezpečném používání internetu se všude hodně píše a přesto si málokdo z nás dává pozor. Vybělené účty, odhalení osobních údajů, ataky hackerů, odcizení osobních fotek, které má většina z nás v počítači, ... dokud se nás to netýká osobně bezpečnosti mnoho pozornosti nevěnujeme. O svou internetovou bezpečnost a soukromí se obávat nemusíte pokud používáte VPN. Stačí věnovat této službě pár minut a připojení na internet bude pro vás bezpečné ať jste kdekoli. Stáhněte si VPN do svých počítačů a mobilních zařízení a otevřené veřejné Wi-Fi sítě nebudou pro vás hrozbou. O vaše soukromí a bezpečnost se postará síť VPN. Komunikace s firmou bude rychlá a také bezpečná díky zajištěnému virtuálnímu spojení mezi počítačem zaměstnance doma a firemní sítí. Neváhejte, nečekejte, až se stanete obětí s prázdnou kreditní kartou, nečekejte, až si někdo zjistí vaše osobní údaje,... sáhněte po službě VPN ještě dnes. VPN meaning, nebo po našem smysl VPN je jednoduchý – poskytnout uživatelům bezpečí a zajistit jim soukromí ve světě internetu.
Ccleaner 5.76

Nedostatek místa na disku? Načítání trvá příliš dlouho a nakonec se stejně pc zasekne? Stáhněte si program CCleaner zdarma a zapomeňte na tyto problémy.

3739

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je soubor kancelářských programů, které využijete i v domácnosti a při studiu. Možnost dotykového režimu a množství vylepšených funkcí vás přesvědčí o jeho kvalitách a schopnostech.

2670

Freeware

Skicař

Kreslení online.

2504

Freeware

2435

Freeware

Mafia 1

PC hra.

2418

Freeware

Nero 9.4.12.3

Vypalování.

2317

Freeware

Všzp 4.3.0

Průkaz pojištěnce v mobilu.

2244

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Umožňuje bezplatné chatování, posílání zpráv, fotek a videí. Jednoduchá, přehledná a funkční aplikace by neměla chybět ani ve vašem počítači.

2189

Freeware

Word Zdarma

Word je program, ve kterém můžete vytvářet a upravovat textové dokumenty. Tento program je součástí kancelářských balíčků, které obsahují i ​​jiné programy – vytváření tabulek, prezentací apod.

2053

Freeware

Powerpoint Zdarma

Společnost Microsoft má jeden z nejpropracovanějších kancelářských balíků Microsoft Office. Ať už stáhnete po kterékoli verzi jednoduchost, přehlednost a užitečné funkce si vás získají. Součástí tohoto balíčku je i program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný pro přípravu a prohlížení pr

2027

Freeware

další programy »


Nové programy

Freeware

0 kB

WhatsApp Business 2.24.6.77

Komunikační aplikace pro podnikatele

Freeware

0 kB

Cash App 4.40.1

Správa financií

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Nucleo 4.1.0

Program s ikonami

Demo

0 kB

WildBit Viewer 6.13 64-bit

Prohlížení obrázků a slideshow

Freeware

0 kB

Health Break 1.6

Program na připomínání přestávek u PC

Freeware

0 kB

Solid Edge

CAD program

Demo

0 kB

Fusion 360

CAD program

Adware

0 kB

FreeCAD

CAD program

Adware

0 kB

Mamio 1.1.0

Aplikace pro mámy

Freeware

0 kB

Settle Up - dlužníček 10.0.2113

Správa financií partie

Freeware

0 kB

Wallet 9.0.16

Správa financií

Freeware

0 kB

Debito 1.1.2

Aplikace na správu financí a doklady

Freeware

0 kB

Caflou 10012

Správa financí pro podnikatele

Freeware

0 kB

Spendee 5.4.21

Správa financií

Freeware

0 kB

JOJ Play 2.0.3

Sledování TV JOJ v mobilu

Freeware

0 kB

Uptappd 4.3.3

Aplikace pro milovníky piva

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Installsimple

Tvorba instalačních balíčků.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilní hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilní hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávání zvuku.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App pro nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Řec. 1.8.9

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další aktualizace »


logo

9280 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 5 dny

TOPlist