AKTUALIZACE OVLADAČŮ. Jak to udělat správně?

29.10.2023 20:26  | 
DownloadWik

Kategorie: PORADCE

Pravidelná aktualizace ovladačů zajistí správný chod všech zařízených připojených k počítači, klávesnice, tiskárny, grafické karty,... Prozradíme vám jak na to.

Ovladače (alias driver) jsou počítačové programy, které zajišťují komunikaci mezi operačním systémem a hardwarovými zařízeními. Každé zařízení, které je připojeno k počítači potřebuje vlastní ovladač. Myš, tiskárna, pevný disk, grafická karta nebo klávesnice či jakékoli jiné zařízení potřebuje program (ovladač), který zajistí jeho funkčnost. Každé zařízení má množinu příkazů, které ovladač zná čím je zaručena úplná funkčnost zařízení.

Aby hardwarové zařízení fungovalo bez chyby je třeba aby tyto ovladače byly pravidelně aktualizovány. Jak na to vám prozradíme v tomto článku.

 

Aktualizace ovladačů – automatická nebo manuální

 


Automatická

Ovladače by se měly nainstalovat automaticky, jakmile zařízení připojíte k počítači. K instalaci a aktualizaci dojde automaticky ze serverů Microsoftu. Sem je posílají osobně výrobci nebo vývojáři zařízení. Takto máte aktualizaci ovladačů zdarma. Je to služba společnosti Microsoft, která vám dostupné ovladače vyhledá a také nainstaluje zdarma.

Aktualizace ovladačů Windows 10

Windows ovladače aktualizuje automaticky. Jakmile jsou nové aktualizace k dispozici najde je a instaluje. Volitelné aktualizace se neinstalují, ale přístup k nim máte poměrně jednoduchý. Přejděte do služby Windows Update, vyhledejte aktualizace a nainstalujte je.

Pokud chcete aby se ovladače aktualizovaly samy, bez nutnosti je vyhledávat a stahovat můžete v nabídce „start“ vyhledat položku „zařízení tiskárny“, následně klikněte na „nastavení instalace zařízení“ a zvolte nabídku „provádět automaticky“. Nezapomeňte změny uložit.

Pokud nevíte jak aktualizovat ovladače grafické karty Windows 10 nemusíte nad ničím přemýšlet. Služba Windows Update to zvládne i bez vaší pomoci.

Manuální

Ne vždy ale dochází k automatické aktualizaci. Pokud jste například tiskárnu déle nepřipojili k počítači může se stát, že vám pár novinek ušlo. Pokud je Windows neaktualizuje automaticky je dobré vyhledat stránky výrobce notebooku nebo výrobce hardwaru (v případě stolních počítačů) a podle modelového označení produktu si stáhněte příslušný ovladač manuálně.

 

Program pro aktualizaci ovladačů

Na internetu najdete několik programů, které vyhledávají a aktualizují dostupné aktualizace ovladačů. Ne všem ale můžete věřit. Některé z těchto softwarů mohou obsahovat škodlivé programy, které mohou místo vyhledávání a stahování ovladačů stahovat viry, nebo přeplnit váš PC reklamou. V tomto případě je dobré, pokud máte v počítači kvalitní antivirový program. 

Není ani dobré, pokud vám někdo takový program nabízí k prodeji. Služba Windows Update aktualizuje ovladače zdarma a bezpečně. Proč byste za podobný program měli platit? Navíc pokud ani nevíte co obsahuje.

 

Jak aktualizovat ovladače Windows 7

Stáhnout a instalovat si programy na aktualizaci driverů má své výhody i nevýhody. O nevýhodách jsme už psali výše. Oceníte je pokud používáte starší operační systém, který již není podporován a vy se nemáte jak dostat k nejnovějším aktualizacím.

Pokud hledáte v prohlížeči výraz „aktualizace ovladačů Windows 7 64 bit“ s největší pravděpodobností najdete už jen oznámení o tom abyste přešli na Windows 10. V tomto případě vám programy na aktualizaci driverů mohou pomoci. Najdou aktualizace na internetu a stáhnou je. Sáhněte ale po programech, které jsou známé a může je mít zdarma.

Jedním z těch nejznámějších je Driver Booster. Základní verzi programu si můžete stáhnout zdarma. Aktualizace driverů (ovladačů) zdarma je s tímto programem zaručena. Vyhledá zastaralé ovladače a jejich aktualizaci stáhne přímo ze stránek výrobce. Je kompatibilní s operačním systémem Windows i Mac.

Driver Booster ale není jediným programem pro aktualizaci ovladačů. SlimDrivers Windows je dalším programem, který vyhledá a instaluje nejnovější ovladače. Tento software ale funguje pouze v operačním systému Windows.

Je více možností jak aktualizovat ovladače a je jen na vás, kterou z nich zvolíte. Můžete s nimi aktualizovat ovladače grafické karty Windows 10, zfunkčnit tiskárnu nebo instalovat nejnovější aktualizace do starších systémů.
Ccleaner 5.76

Nedostatek místa na disku? Načítání trvá příliš dlouho a nakonec se stejně pc zasekne? Stáhněte si program CCleaner zdarma a zapomeňte na tyto problémy.

3750

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je soubor kancelářských programů, které využijete i v domácnosti a při studiu. Možnost dotykového režimu a množství vylepšených funkcí vás přesvědčí o jeho kvalitách a schopnostech.

2684

Freeware

Skicař

Kreslení online.

2509

Freeware

Mafia 1

PC hra.

2493

Freeware

2440

Freeware

Nero 9.4.12.3

Vypalování.

2325

Freeware

Všzp 4.3.0

Průkaz pojištěnce v mobilu.

2248

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Umožňuje bezplatné chatování, posílání zpráv, fotek a videí. Jednoduchá, přehledná a funkční aplikace by neměla chybět ani ve vašem počítači.

2196

Freeware

Word Zdarma

Word je program, ve kterém můžete vytvářet a upravovat textové dokumenty. Tento program je součástí kancelářských balíčků, které obsahují i ​​jiné programy – vytváření tabulek, prezentací apod.

2122

Freeware

Powerpoint Zdarma

Společnost Microsoft má jeden z nejpropracovanějších kancelářských balíků Microsoft Office. Ať už stáhnete po kterékoli verzi jednoduchost, přehlednost a užitečné funkce si vás získají. Součástí tohoto balíčku je i program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný pro přípravu a prohlížení pr

2043

Freeware

další programy »


Nové programy

ShortTV - Watch Dramas & Show 1.7.2

Sledování filmú v mobile

Freeware

0 kB

Demo

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

WhatsApp Business 2.24.6.77

Komunikační aplikace pro podnikatele

Freeware

0 kB

Cash App 4.40.1

Správa financií

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Nucleo 4.1.0

Program s ikonami

Demo

0 kB

WildBit Viewer 6.13 64-bit

Prohlížení obrázků a slideshow

Freeware

0 kB

Health Break 1.6

Program na připomínání přestávek u PC

Freeware

0 kB

Solid Edge

CAD program

Demo

0 kB

Fusion 360

CAD program

Adware

0 kB

FreeCAD

CAD program

Adware

0 kB

Mamio 1.1.0

Aplikace pro mámy

Freeware

0 kB

Settle Up - dlužníček 10.0.2113

Správa financií partie

Freeware

0 kB

Wallet 9.0.16

Správa financií

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Installsimple

Tvorba instalačních balíčků.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilní hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilní hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávání zvuku.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App pro nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Řec. 1.8.9

Nahrávání obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

další aktualizace »


logo

9286 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 1 dnem

TOPlist